امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۱۴
آخرین اخبار : پول مردم با اعدام بابک زنجانی برنمی‌گردد/ برخی وزرا در جریان تخلفات انتخاباتی احضار و ۱۴ مسئول محکوم شدند/ پرونده برادران دو مسئول ارشد اجرایی در دست رسیدگی است هنوز قشقایی را فراموش نکردیم/ بازیکنانم مراقب هستند غافلگیر نشوند مازندران برای رسیدن به جایگاه واقعی نیازمند وفاق و همدلی است قتل مرد جوان بلوط فروش در رامیان با ضربات چاقو در جنگل دلند/ دستگیری ۲ مظنون و احتمال وقوع قتل توسط دوست قدیمی زمان توقف و انتظار کشتی‌ها در بنادر کاهش یابد پرداخت تسهیلات توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان های شمالی

وارش نیوز: عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری گفت: حمایت گروه‌های بین‌المللی باید برای هر ایرانی شک‌برانگیز باشد چرا که این‌هایی که نمی‌خواهند سر به تن هر ایران و ایرانی نباشد چگونه از کوروش دارند حمایت می‌کنند.
حجت‌الاسلام مصطفی معلمی در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: باستان‌گرایی به‌ویژه توجه به حکومت کوروش و هخامنشیان دارد رواج پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کوروش یک شخصیت تاریخی است و در ارتباط با او در تاریخ مطالبی آمده و کتاب‌هایی نیز درباره سیره کوروش موجود است، اضافه کرد: بحث‌هایی مطرح شده که ذوالقرنین را به کوروش نسبت دهند، اینکه کوروش یک شخصیت تاریخی بوده مسلم است و ذوالقرنین نیز شخصیتی بوده که در قرآن از او یاد شده است اینکه ذوالقرنین را به کوروش تطبیق دهیم از باب تاریخی باید به آن نگاه کنیم و ببینیم که آیا سیره کوروش با ذوالقرنین مطابقت دارد که این یک بحث تخصصی است.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری بیان کرد: بحث باستان‌گرایی در آغاز دوران پهلوی گسترش پیدا کرده به دلیل اینکه همزمان با آن بحث انزجار از فرهنگ اسلامی و یا واژه‌های عربی در زبان فارسی تبلیغ می‌شد و در برابر اسلام بازگشت به پیش از اسلام مطرح می‌شد.

معلمی ادامه داد: جالب اینجاست که پیش از اسلام حکومت‌های متعددی بودند هخامنشیان نیز حکام و پادشاهان متعددی داشتند اینکه دامن زدن به این موضوع گرایش صهیونیستی است یا خیر این نکته در تاریخ آمده است.

وی اضافه کرد: کوروش بابل را آزاد کرد و یهودیانی که در اسارت حکومت آشوری‌ها بودند را رها کرد اما آیا خود یهودی‌ها به کوروش و آرمانش وفادار ماندند خود منابع تورات و یهود نشان می‌دهد که آنها به آرمان کوروش و ایران خیانت کردند و نمونه بارز آن در کتاب تورات آمده به صراحت آمده 70هزار ایرانی را کشتیم به جرم اینکه احتمال می‌دادیم اینها قصد آزار و اذیت یهودیان را داشتند.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با بیان اینکه دامن زدن یهودیان به کوروش به‌دلیل اهمیت آن نیست، افزود: بلکه دامن زدن به آن به دلیل تقابلی است که می‌توانند بین اسلام و ایران پیش از اسلام ایجاد کنند در غیر این صورت یهودیان نخستین خیانت‌کاران به کوروش و آرمان‌هایش هستند به این معنا که براساس اعتراف خود به عظمت ایران خیانت کردند.

معلمی یادآور شد: اما اینکه در این مقطع از زمان بحث کوروش را مطرح می‌کنند عقل سلیم و بی‌طرف و عقلی که شائبه‌ از تعصب نداشته باشد این موضوع را قبول دارد.

وی ادامه داد: بحث دیگر اینکه چه میزان هخامنشیان پای‌بند به عدالت و یا آنچه که شعارشان در کتیبه‌ها آمده بودند است چرا که در این زمینه خیلی ادعا می‌کنند.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با تأکید بر اینکه پرداختن به مسائل تاریخی اگر از مسیر خود و رعایت شاخصه‌های علمی خارج نشود اشکالی ندارد، خاطرنشان کرد: اینکه امروزه برخی به دنبال راه انداختن جمعیت‌هایی باشند نشان‌دهنده این است که این افراد دلشان برای خود کوروش نمی‌سوزد بلکه به دنبال مسایل دیگری هستند چرا که نهادها و ارگان‌هایی از خارج از کشور از اینها دارند حمایت می‌کنند.

معلمی تصریح کرد: اینکه امروز کشورهای دیگر و گروه‌های بین‌المللی از این حرکت حمایت می‌کنند باید برای هر ایرانی شک‌برانگیز باشد که اینهایی که نمی‌خواهند سر به تن هر ایران و ایرانی نباشد چگونه است که از کوروش ما دارند حمایت می‌کنند و ما را برای بازگشت کوروش ترغیب می‌کنند.

وی بیان کرد: از سویی دیگر بحث تجدد و به روز بودن مطرح می‌شود پس کوروش متعلق به 2هزار و 500 سال قبل است ما باید ببینیم که آیا پیام کوروش امروزه کارایی دارد و آیا امروزه پیام دیگری بهتر از پیام کوروش وجود ندارد و آیا سخن و شخصیت کوروش ارزش مطرح شدن و الگوگیری دارد؟.

عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با اشاره به اینکه دامن زدن به این حرکت‌ها نشان می‌دهد که این افراد به دنبال حقیقت تاریخی نیستند، افزود: این افراد بلکه به دنبال اهداف دیگری هستند در حالی‌که کمتر اطلاعی از کوروش و منابع دارند.

 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر