موسسه ملل
امروز : پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
آخرین اخبار : امکان ارزیابی شخصیت افراد بر اساس صندلی منتخبشان در پرواز! پیش بینی هوای گرم امروز اول آذر در مازندران اختصاص ۵۶۵ میلیارد تومان برای امداد رسانی به زلزله زدگان فال روزانه چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی به بشریت خدمتی بزرگ کردید ماندگاری نیروی کار چندسال است؟/خروج زودهنگام۴میلیون نفرازشغل اصلی
سرویس : اقتصاد زمان :   ۱۳۹۵/۹/۱۳ - ۲۳:۰۳ شناسه خبر : ۴۰۰۳۲
عواقب سرمازدگی باغات مازندران؛
پرتقال و کیوی ۵۰ درصد ارزان شد برف پاییزی مازندران بیش از هر چیز برای باغداران و مرکبات خوش‌یمن نبود و این روزها ردپای دلالان و واسطه‌ها را بعد از برف به‌وضوح می‌توان در باغات مازندران مشاهده کرد.

وارش نیوز: برف پاییزی مازندران بیش از هر چیز برای باغداران و مرکبات خوش‌یمن نبود و این روزها ردپای دلالان و واسطه‌ها را بعد از برف به‌وضوح می‌توان در باغات مازندران مشاهده کرد.

دلالان و واسطه‌ها با این ترفند که برف به مرکبات و کیوی لطمه و آسیب‌زده است، اقدام به خرید دسترنج باغداران می‌کنند و در این رنج یک‌ساله برای باغدار می‌ماند و بس.این ادعای دلالان و واسطه‌ها در حالی است که بارها و بارها کارشناسان و متخصصان علوم کشاورزی هشدار داده‌اند که کشاورزان و باغداران از فروش فوری و برداشت فوری مرکبات خودداری کنند و به تأکید آنان، برف پاییزی برای مرکبات آسیب‌زا نبوده است.

باغداران برای برداشت مرکبات عجله نکنند

محمدصادقی مدیر باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه خسارت سرمازدگی روی میوه مرکبات شدید نبوده و خوشبختانه و در بیشتر مناطق دما به کمتر ۲.۵ - نرسیده است اظهار داشت: این نوع سرما که هر ۱۰ تا ۱۳ سال اتفاق می‌افتد، دوباره در ماه جاری بازگشت ندارد، بنابراین لزومی بر برداشت سریع محصول وجود ندارد.

وی با تأکید بر خودداری از فروش فوری و برداشت فوری مرکبات اظهار داشت: در معدود مناطق آسیب‌دیده لازم است فرصت داده شود در بسیاری از موارد میوه‌ها خود را بازسازی خواهند کرد.

محمد قمی باغدار نوشهری بابیان اینکه، بارش برف پاییزی سبب افت محصول مرکبات و کیوی شده است، اظهار داشت: حدود یک ماه پیش اقدام به فروش سردرختی باغم کرده بودم اما با بارش برف، خریدار عنوان کرد که حاضر به قیمت محصول به قیمت توافق شده نیست.

وی با اشاره به اینکه برخی دلالان در روزهای اخیر با این بهانه که بازار مرکبات خراب‌شده است، درصدد آن بودند تا هر کیلو پرتقال را حداکثر تا ۵۰۰ تومان خریداری کنند، خواستار حمایت مسئولان از بخش کشاورزی شد.

باغدار مازندرانی دیگر می‌گوید: تا قبل از بارش برف برای فروش محصولاتمان در پی مشتری بودیم و با بارش برف، هرروز تعدادی برای خرید محصولاتمان باقیمت ناچیز مراجعه می‌کنند و تقاضای خرید دارند.

اکبر جعفری با اظهار اینکه هرسال و واسطه‌ها و دلال‌ها سود حاصل از دسترنج محصولات کشاورزان وباغداران را به جیب می‌زنند، عنوان کرد: باغداری و کشاورزی واقعاً با این شرایط به‌صرفه نیست.

طبق برآورد جهاد کشاورزی، بارش برف و سرمای اخیر بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان به بخش باغداری مازندران خسارت زد و بااین‌حال، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از باغداران خواست تا در برداشت محصول عجله نکنند.

دلاور حیدر پور بابیان اینکه دلالان هجمه سنگینی را برای خرید مرکبات مازندران به بهانه یخ‌زدگی ایجاد کرده‌اند، خاطرنشان کرد: دلالان با این بهانه، مرکبات به‌خصوص پرتقال را باقیمت‌های پایینی خریداری می‌کنند که بسیار بی‌انصافی است.

وی تأکید کرد: رسانه‌ها می‌بایست به باغداران اطلاع‌رسانی داشته باشند که گول حرف دلالان را نخورند و در برداشت و عرضه محصول عجله نکنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بابیان اینکه دلالان در بازار باقیمت پایین کیلویی ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان در حال خرید پرتقال‌ها از باغات هستند، اظهار کرد: توده‌هوای سرد از کشور خارج‌شده و پایان هفته نیز قرار نیست که تودهٔ هوای سرد وارد استان شود بلکه بارندگی در پیش است که موجب بهبود وضعیت باغ‌های استان می‌شود و تا ۱۰ روز آینده هوای سرد نخواهیم داشت و هوا نیز رو به گرمی است و باغداران نگران نباشند.

حیدر پور بابیان اینکه ماندن روی درخت پرتقال‌هایی که آسیب کمتری دیده‌اند موجب ترمیم آن‌ها خواهد شد در ادامه اظهار کرد: برداشت زودهنگام موجب خسارت بیشتر خواهد شد.

وی در مورد برآورد خسارت‌ها گفت: حدود ۹ هزار میلیارد ریال خسارت از سرمای این چند روز برآورد شده است و ۲۵ درصد پرتقال، ۵۰ درصد کیوی و نارنگی باقی‌مانده روی درخت‌ها خسارت‌دیده‌اند اما بیش از ۶ هزار هکتار از اراضی باغی بیمه بوده‌اند.

اما رئیس اتحادیه میوه و سبزی از کاهش نرخ پرتقال وکیوی درپی عرضه فراوان میوه‌های شمال به بازار خبر داده و گفت: کشاورزان تا جایی که امکان دارد محصولات خود رانگهداری و از عرضه آنها به بازار خودداری کنند.

سید حسین مهاجران با بیان اینکه بعد از وقوع سرمازدگی در مازندران شاهد عرضه فراوان میوه‌های این استان به بازار هستیم، اظهارداشت: درپی این مساله قیمت پرتقال و کیوی کاهش زیادی در بازار پیدا کرده اما نرخ نارنگی تغییری نداشته است.

وی قیمت هرکیلوگرم نارنگی را بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان اعلام و اضافه کرد: قیمت هرکیلوگرم پرتقال با حدود ۳۰ درصد کاهش به ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان و قیمت هرکیلوگرم کیوی با ۵۰ درصد کاهش به ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی با بیان اینکه در پی وقوع سرمازدگی، باغداران چاره‌ای جز عرضه زودهنگام محصول خود به بازار ندارند، ادامه داد: این محصولات هر سال از ۱۵ آذرماه به انبار منتقل و برای شب عید ذخیره می‌شد.

مهاجران با اشاره به اینکه اگر در روزهای آینده میوه بیشتری وارد بازار شود، با کاهش قیمت بیشتری مواجه خواهیم بود، اضافه کرد: کارشناسان به کشاورزان توصیه کرده‌اند تا جایی که امکان دارد محصولات خود را نگهداری و از عرضه آنها به بازار خودداری کنند تا هم خودشان متضرر نشوند و هم زمانی نرسد که به دلیل کمبود عرضه، قیمت‌ها گران شود.

وی با بیان اینکه اگر کشاورزان به این سخنان توجه کنند کمتر زیان خواهند کرد، گفت: در شرق استان مازندران حدود دو میلیون تن پرتقال روی درخت بوده که تنها یک پنجم آنها خسارت دیده است، بنابراین برای باقی محصولات مشکل نگهداری وجود ندارد.

مهاجران ادامه داد: با این حال، چون این اتفاق تاکنون رخ نداده بود برخی از کشاورزان نگران از بین رفتن محصولات خود و عده‌ای از آنان هم نگران بارش دوباره برف و وقوع یک سرمازدگی جدید هستند بنابراین ترجیح می‌دهند ۵۰ درصد خسارت کنند تا اینکه کل سرمایه خود را از دست بدهند.

ارزانی ۵۰درصدی مرکبات

در همین رابطه رئیس اتحادیه باغداران نیز از کاهش حدود ۵۰ درصدی قیمت مرکبات نسبت به هفته گذشته خبرداد و گفت:‌ با در نظر گرفتن خسارت سرمازدگی، همچنان تولید مرکبات نسبت به سال گذشته بیشتر است.

مجتبی شادلو در مورد تأثیر سرمازدگی دو هفته گذشته به باغات مرکبات شمال کشور بر روی بازار شب یلدا و عید نوروز اظهار داشت:‌ هفته گذشته به دلیل عدم برداشت مرکبات بازار دچار تشنج شد ولی امروز بر اساس رصد قیمت‌ها، مرکبات از جمله پرتقال و نارنگی، در بازار با فراوانی روبه‌رو شده است، بنابراین برای شب یلدا بازار هیچ مشکلی نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه برداشت بالای مرکبات برای هفته جاری منجر به فراوانی محصول و کاهش 50 درصدی قیمت‌ها شده است، ادامه داد: این موضوع نیز برای بازار مناسب نبوده و به تولید لطمه می‌زند زیرا بیش از حد نیاز نیز نمی توان به بازار تزریق کرد، بنابراین نیازمند مدیریت و عدم عجله برای برداشت محصول هستیم.

رئیس اتحادیه باغداران در مورد وضعیت بازار شب عید نیز گفت: برای بازار شب عید نیز اگر با مدیریت، برداشت و مصرف از سوی کشاورزان و مردم انجام شود، با در نظر گرفتن خسارت بوجود آمده، میزان تولید خیلی بیشتر از سال گذشته است، بنابراین با مشکلی روبه رو نخواهیم شد. نباید بیش از حد به شرایط ایجاد شده دامن زد، زیرا با گذشت زمان میوه‌های آسیب دیده و سالم بیشتر خود را نشان می‌دهد و چه بسا برخی از میوه‌هایی که آسیب اندکی دیده‌اند با شرایط طبیعی هوا بتوانند خود را ترمیم کنند.

شادلو با بیان اینکه میزان خسارت سرمازدگی حدود 25 درصد در نوار باغات منطقه خزر است، تصریح کرد: بر اساس رصد باغات در هفته گذشته، در حال حاضر پرتقال کمترین خسارت و نارنگی و لیمو بیشترین آسیب را از این حادثه طبیعی دیده‌اند و امیدواریم شرایط طبیعی میزان خسارت را ترمیم کند و مسئله مهم این است در برداشت محصول و خرید ونگهداری نباید عجله کنند.

خلاصه اینکه برف آمد، خوشحالی اش برای مردم ماند و نگرانی اش برای باغدار. اما این قصه تکراری است؛ هر سال همین آش است و همین کاسه...
 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر