امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۸
آخرین اخبار : پول مردم با اعدام بابک زنجانی برنمی‌گردد/ برخی وزرا در جریان تخلفات انتخاباتی احضار و ۱۴ مسئول محکوم شدند/ پرونده برادران دو مسئول ارشد اجرایی در دست رسیدگی است هنوز قشقایی را فراموش نکردیم/ بازیکنانم مراقب هستند غافلگیر نشوند مازندران برای رسیدن به جایگاه واقعی نیازمند وفاق و همدلی است قتل مرد جوان بلوط فروش در رامیان با ضربات چاقو در جنگل دلند/ دستگیری ۲ مظنون و احتمال وقوع قتل توسط دوست قدیمی زمان توقف و انتظار کشتی‌ها در بنادر کاهش یابد پرداخت تسهیلات توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان های شمالی
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۵/۹/۱۶ - ۱۶:۴۷ شناسه خبر : ۴۰۱۶۴
برخورد قاطع دادگستری مازندران با شکارچیان غیرمجاز
۲۴ ماه زندان برای شکارچیان توله پلنگ در کیاسر / زندان برای ۲ شکارچی قوهای سفید مهاجر در بابل دادگاه عمومی بخش کیاسر شهرستان ساری ۲ شکارچی توله پلنگ را در مجموع به ۲۴ ماه زندان محکوم کرد و قاضی دادگاه بابل هم شکارچیان غیرمجاز قوهای سفید مهاجر در آببندان روستای مرزن آباد این شهرستان را راهی زندان کرد

وارش نیوز: از سوی دستگاه قضایی استان مازندران مجازات و برخورد قاطعی با شکارچیان غیرمجاز صورت گرفت.

در یکی از این پرونده ها ، حدود 2 ماه پیش ماموران محیط زیست شهر کیاسر از توابع شهرستان ساری شکارچیانی را پس از شکار یک قلاده توله پلنگ در منطقه حفاظت شده چهاردانگه دستگیر کردند و تحویل دستگاه قضایی دادند. پلنگ که از گونه های جانوری تحت حمایت است طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست بهای شکار هرقلاده آن از گونه یوز آسیائی یکصد میلیون تومان و پلنگ ایرانی 80 میلیون تومان است .

پس از تشکیل پرونده و انجام روند قضایی ، دادگاه عمومی بخش کیاسر شهرستان ساری 2 شکارچی توله پلنگ را در مجموع به 24 ماه زندان محکوم کرد. بر اساس این رای متهم ردیف اول به 18 ماه و نفر دوم نیز به 6 ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

این 2 شکارچی متخلف همچنین باید 20 میلیون ریال جریمه نقدی به صندوق دولت واریز کنند که این پرداخت نقدی جدای از بهای شکار پلنگ است.

دادگاه همچنین این 2 شکارچی غیرمجاز را به درخواست محیط زیست از داشتن اسلحه شکاری محروم کرده است .

در پرونده ای دیگر ، سه شنبه هفته پیش شکارچیان غیرمجاز قوهای سفید مهاجر در آببندان روستای مرزن آباد را در حالی که تحت حفاظت محلی ها قرار داشتند ، سلاحی کردند.

اهالی روستای ایمن آباد و کروکلا پس از فرار شکارچیان آنان را از طریق شماره پلاک خودرویشان شناسایی و به کمک محیط بانان دستگیر کردند .
قوهای شکار شده از جمع گله 19 بالی و نابالغی بودند که برای زمستان گذرانی آببندان مرزن آباد را انتخاب کرده و تنها کمتر از یک هفته در آنجا توسط اهالی روستاهای همجوار تغذیه می شدند.

در این رابطه شکوائیه ای توسط اداره محیط زیست شهرستان بابل علیه شکارچیان در دادگستری طرح شد که امروز قاضی دادگاه 2 تن از شکارچیان غیر مجاز چهار بال قوی مهمان یکی از آببندان های این شهرستان را روانه زندان کرد .

در این رابطه نعمت الله قنبری ، رئیس اداره محیط زیست بابل با تایید این خبر گفت : یکی دیگر از شکارچیان که شریک جرم 2 نفر دیگر بود با صدور قرار کفالت آزاد شده است .

قنبری با هشدار به شکارچیان غیرمجاز، گفت : روز جمعه گذشته هم 6 تن از شکارچیان فاقد پروانه شکار هنگام حضور در مراسم قرق شکنی روستای ' رمنت ' شناسائی و اسلحه اشان توقیف شده است .

وی افزود : اسلحه 6 شکارچی دیگر هم روز پنجشنبه گذشته به خاطر شکار بیش از تعداد مجاز در روستای مرزون آباد ضبط شد.

او ادامه داد : تمامی این 12 شکارچی هم به مراجع قضائی معرفی شدند.
محیط زیست به منظور ایجاد تعادل در چرخه حیات هر ساله با صدور مجوز برای شکارچیان به آنان اجازه می دهد در روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته پرندگانی را که نسلشان در معرض انقراض نیست ، شکار کنند.

هر شکارچی بر اساس این مجوز می تواند در روزهای مجاز حداکثر چهار قطعه پرنده شکار کند.

غاز ، اردک و چنگر از جمله پرندگانی هستند که شکارشان مجاز است .

اردک سرسبز (سیکا نر مرغ)، اردک ارده ای (ریکا مرغ )، اردک نوک پهن (بیلک)، خوتکا معمولی ( کشتل ) و فیلوش (وروشت) هم از دیگر پرندگانی هستند که شکارشان در آببندان ها و مزارع مجاز ولی در مناطق جنگلی ممنوع است .

 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر