امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱
آخرین اخبار : بانکهاهمچنان نرخ سود را دور می‌زنند/کاهش نرخ سود وام تا یکماه آتی خباز؛ نان "انتقال آب خزر به سمنان" را همچنان در تنور نگه داشته است! / آیا دولت مصالح همولایتی های رئیس جمهور را به مصالح ملی ارجح می داند؟ انتخاب ترکیب تیم مازندران برای مسابقات تنیس روی میز کشور رفسنجان میزبان قهرمان زودهنگام نیم‌فصل/دوئل مهابادی – نکونام در آخرین روز دور رفت توسط ۲ ایرانی صورت گرفت؛ بیمه درمان معتادان نداریم/ شرکت های خصوصی پیش قدم شوند
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۵/۹/۱۹ - ۱۰:۱۴ شناسه خبر : ۴۰۲۶۸
گزارشی از آمار قابل توجه بخاری های غیراستاندارد در مدارس استان های شمالی؛
مازندران ۳۷۰۵ کلاس، گیلان ۲۰۰۰ کلاس و گلستان ۷۵۰ کلاس / بخاری های نفتی امسال هم کلاس‌ها را ترک نکرد با شروع سرمای هوا، سیستم گرمایشی کلاس‌های درس به یکی از دغدغه‌های مسئولان و خانواده‌ها تبدیل می‌شود، این دغدغه زمانی که دانش آموزان در مدارسی که فاقد سیستم گازرسانی باشد و از بخاری نفتی استفاده کند بیش‌تر می‌شود؛ چراکه نبود سیستم گرمایشی مناسب موجب بروز مشکلاتی ازجمله بیماری و یا تعطیل شدن مدارس می‌شود.سرمای امسال زودتر از زمستان فرا رسیده و خانواده های مناطق محروم و روستانشین نگرانند که فرزند آن ها باید در مدرسه ای با بخاری نفتی درس بخواند.

وارش نیوز: روزهای سرد از راه رسیده و باز هم در برخی مدارس بخاری های نفتی گرمابخش کلاس ها شده اند، ولی قصه تکراری سرما و شروع بارش برف برای دانش آموزان محروم به خصوص در مناطق روستایی دورافتاده که از کمترین امکانات برخوردار هستند دیگر لذت بخش نیست.

خانواده های این دسته از دانش آموزان با نگرانی فرزندانشان را راهی خانه دوم خود می کنند و امیدوارند در سرمای سخت، گرم شدن کلاس درس برای دانش آموزان تاوان سختی نداشته باشد.

در طول 19 سال گذشته 6 مدرسه روستایی دچار سانحه آتش سوزی شد . در این آتش سوزی ها 63 دانش آموز دچار سوختگی شدید شدند و چهار دانش آموز هم جان خود را از دست دادند . بر اساس آمار ارایه شده علت اصلی آتش سوزی مدارس سیستم گرمایشی نامناسب عنوان شده است.

آتش سوزی در مدرسه شهرستان شفت گیلان در بهمن 1376 بر اثر وزش باد شدید و طوفانی بودن هوا باعث افتادن بخاری نفتی غیر استاندارد و آتش سوزی کلاس شد که در نهایت این حادثه سوختگی بالای 60 درصدی معلم کلاس و سوختگی 11 دانش آموز را به همراه داشت.

آتش سوزی در مدرسه روستای سفیلان در آبان1383  حادثه دیگری بود که در آن بخاری نفتی دچار نقص فنی می شود، بخاری به بیرون از کلاس برده می شود اما دو گالن پر از نفت در راهرو به سمت بخاری آتش گرفته برمی گیرند و شعله های حریق به داخل کلاس زبانه می کشند در این حادثه نیز 13 دانش آموز دچار سوختگی بالای 40 درصد می شوند.

مدرسه شهید رحیمی درودزن فارس آذر 1385 نیز دستخوش حادثه مشابهی می شود به گونه ای که بخاری در میان کلاس دومی ها سرنگون می شود و شعله های آتش زبانه می کشد که در این حادثه هشت دانش آموز دچار سوختگی شدید از ناحیه سر و دست شدند.

آتش سوزی در یک خوابگاه شبانه روزی دانش آموزی در سیستان و بلوچستان نیز در آبان 1389، منجر به کشته شدن یک دانش آموز شده است.

آتش سوزی در دبیرستان شبانه روزی وابسته به دانشگاه چابهار در آبان 90، نیز به دلیل اتصالی سیم های برق خوابگاه دانش آموزان رخ داد و این حادثه منجر به مرگ دو دانش آموز و سوختگی شدید سه دانش آموز دیگر شد.

اما مهمترین حادثه آتش سوزی در مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی شین آباد در آذر ماه 1391، بود که سازمان آتش نشانی پیرانشهر دلیل حادثه را نقص فنی بخاری به دلیل خام سوزی عنوان کرد که در آن سوختگی 28 دانش آموز و فوت سیران یگانه یکی از دانش آموزان این کلاس را به همراه داشت.

فصل سرد برای مدارس ایران فصل دلهره است، فصلی که می‌تواند فاجعه‌ای را رقم بزند با آتش، آتشی برآمده از بخاری‌های غیراستاندارد و معیوب و کهنه کلاس‌های درس. آتش‌سوزی مدرسه شین‌آباد اوج این فاجعه بود، آتشی که به جان چند دختر دانش‌آموز ریخت و شعله‌هایش حتی مسئولان رده بالا را در امان نگذاشت.

بعد از این حادثه بود که بخاری های نفتی مدارس زیر ذره بین رفت، بخصوص بخاری های نفتی چکه ای که راحت تر از کاربراتوری ها گُر می گیرد و فاجعه به بار می آورد. آتش سوزی شین آباد به یک تعبیر برای مدارس ایران مسبب خیر شد؛ زیرا پس از این حادثه بود که سیستم گرمایشی غیراستاندارد کلاس های درس از تریبون مجلس فریاد شد و بودجه ها به سمتش رفت.

سال91 گرچه برای شین آباد سال غم بود، اما این حادثه خیری برای کل کشور داشت و آن آغاز شتابان حذف بخاری های نفتی و جایگزینی اش با سیستم گرمایش مرکزی بود. با این حال هنوز اوضاع بر وفق مراد نیست، نه مطابق میل مسئولان و نه باب میل مردم.

اما مشکل اساسی در این رابطه همان بی پولی است، به قول قدیمی ها « بی مایه فطیر است». همیشه و همه جا و برای همه کس از جمله برای اصلاح سیستم گرمایشی مدارس و راه اندازی پکیج و شوفاژ در آنها البته اعتبارات می رسد، اما نه آن طور بی وقفه و کافی که بساط بخاری های نفتی و گازی غیراستاندارد را از مدارس جمع کند.

سال 93 مجلس مصوب کرد که از محل عوارض گاز مصرفی از مشترکان، 300 میلیارد تومان به مدارس بپردازد که البته طبق گفته های مرتضی رئیسی، رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس (درگفت وگو با مهر) تا دی ماه فقط 140 میلیارد تومان آن پرداخت شد.
همین پرداخت های نامنظم و کمتر از مبلغ مصوب است که روند اصلاح سیستم گرمایشی مدارس را کند می کند. در استانهای شمالی نیز ما هنوز شاهد استفاده از بخاری های غیراستاندارد در بسیاری از مدارس هستیم.

سیستم گرمایشی غیر استاندارد در بیش از 3 هزار کلاس درس مازندران

استان مازندران 520 هزار دانش آموز دارد و در بیشتر از چهار هزار مدرسه تحصیل می کنند. مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس این استان در ابتدای هفته گذشته اعلام کرد:« در حال حاضر سیستم گرمایشی3  هزار و 705 کلاس درس استان غیر استاندارد است ». وی ادامه داد: هم اکنون از بخاری های نفتی در این تعداد کلاس درس استفاده می شود که همگام با استانداردهای لحاظ شده نیست .

قربانعلی شیرزاد افزود: در استانداردسازی سیستم گرمایشی کلاس های درس از پکیج و حرارت مرکزی استفاده می شود که این تعداد کلاس درس فاقد این امکانات هستند .  

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس مازندران در ادامه صحبت های خود اعتبار تخصیصی برای استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس استان را در سال مالی جاری335  میلیارد ریال اعلام کرد و افزود : با تخصیص این میزان اعتبار استانداردسازی کلاس های فوق انجام می شود .

وی اعلام کرد: در سال 1392 و پیش از اجرای طرح گرمایشی استاندارد 10 هزار و 907 کلاس درس مازندران سیستم گرمایشی استاندارد نداشتند که در این مدت هفت هزار و 702 کلاس به این سیستم مجهز شدند .

در استان گیلان نیز اوضاع سیستم گرمایشی استاندارد در مدارس وضعیت بهتری ندارد. اواخر شهریور ماه امسال بود که اکبری مقدم مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس گیلان در یک نشست خبری اعلام کرد: بالغ بر 4 هزار کلاس در مدارس گیلان باید به سامانه گرمایشی استاندارد مجهز شوند. مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس گیلان با بیان اینکه امسال تمامی بخاری‌های نفتی از کلاس‌های مراکز آموزشی حذف می‌شود گفت: ۷۰ درصد کلاس‌های درسی و آموزشی مدارس گیلان از سامانه گرمایشی استاندارد و مطلوب برخوردار است.  علی اوسط اکبری مقدم مدیرکل سازمان نوسازی و تجهیز مدارس گیلان اعلام کرد: حداکثر تا پایان سال 97 در 2 هزار کلاس درس در استان گیلان بخاری نفتی و گازی جمع آوری می‌شود.

در همین رابطه در آبان ماه سالجاری نیز مدیرکل تجهیزات و نوسازی مدارس استان گلستان اعلام کرد ۷۵۰ کلاس درس با بخاری نفتی گرم می شود. عماد مخدومی گفت: حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس در استان گلستان وجود دارد که در سال ۹۱ از این تعداد هفت هزار و ۵۰۰ کلاس بخاری گازی و بخاری نفتی استاندارد استفاده می‌کردند و از این آمار حدود پنج هزار بخاری گازی و دو هزار و ۵۰۰ بخاری نفتی بود.

عماد مخدومی تصریح کرد: در حال حاضر در مدارس استان گلستان ۹ هزار کلاس مجهز به سیستم گرمایشی حرارت مرکزی، پکیج و اسپیلت وجود دارد که انتظار می‌رود با تأمین اعتیار تا پایان سال مالی ۹۵ حدود هزار کلاس دیگر در سطح استان گلستان استانداردسازی شود.

وی افزود: حدود سه هزار و ۵۰۰ کلاس درس در استان گلستان از سیستم گرمایشی گازی و بخاری نفتی استاندارد استفاده می‌کنند که سهم بخاری‌های نفتی ۷۵۰ کلاس است و مابقی کلاس‌ها چیزی حدود دو هزار و ۲۰۰ کلاس درس از بخاری گازی استفاده می‌کنند.

مدیرکل تجهیزات و نوسازی مدارس استان گلستان گفت: این تعداد بخاری نفتی تنها محدود به شرق یا غرب استان نیست بلکه در تمام شهرستان‌ها توزیع‌شده است اما بیشتر این بخاری‌های نفتی متعلق به روستاهای دورافتاده‌ای است که گاز کشی نشده است، البته ممکن تعداد محدودی از روستاها هم باشند که گاز کشی شده‌اند اما از بخاری نفتی استفاده کنند.مخدومی بابیان اینکه خوشبختانه تاکنون هیچ حادثه‌ای برای مدارس ما درزمینه آتش‌سوزی کلاس با بخاری نفتی رخ نداده است، اظهار کرد: ما هرساله طی نامه‌ای به مدارس اعلام می‌کنیم تا اگر بخاری مدارسشان دچار مشکل است این آمادگی وجود دارد که بخاری نفتی نو خریداری شود و به آن‌ها تحویل داده شود. وی تأکید کرد: خوشبختانه براثر بارش برف و باران هیچ مدرسه‌ای به دلیل نبود سیستم گرمایشی تعطیل نمی‌شود.مخدومی وضعیت مدارس استان گلستان را خوب توصیف کرد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا سه سال آینده اگر بودجه به همین روال باشد تمام مدارس به سیستم استاندارد مورد تأیید آموزش‌وپرورش برسد.

با شروع سرمای هوا، سیستم گرمایشی کلاس‌های درس به یکی از دغدغه‌های مسئولان و خانواده‌ها تبدیل می‌شود، این دغدغه زمانی که دانش آموزان در مدارسی که فاقد سیستم گازرسانی باشد و از بخاری نفتی استفاده کند بیش‌تر می‌شود؛ چراکه نبود سیستم گرمایشی مناسب موجب بروز مشکلاتی ازجمله بیماری و یا تعطیل شدن مدارس می‌شود.سرمای امسال زودتر از زمستان فرا رسیده و خانواده های مناطق محروم و روستانشین نگرانند که فرزند آن ها باید در مدرسه ای با بخاری نفتی درس بخواند.

گرچه پیگیری مسئولان برای برخورداری همه مدارس از سیستم گرماشی استاندارد ادامه دارد، اما تجهیز مدارس باقی مانده همت بیشتری را می طلبد تا آینده سازان این سرزمین از گزند هرگونه خطر احتمالی در امان باشند. چون با این وضعیت بودجه ها و سرعت فعلی کار، سال ها باید منتظر حذف بخاری های ناایمن از مدارس بود و شاید منتظر شنیدن خبری تلخ از یک فاجعه.

 

 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر