موسسه ملل
امروز : دوشنبه ۲۹ آیان ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۸
آخرین اخبار : تغییر وضعیت جلسات سه قوه درباره موسسات مالی و اعتباری/ مشکلات موسسه کاسپین تقریبا رو به اتمام است شکوه مهربانی مازندرانی‌ها در کمک به زلزله زدگان ۲۳۱ بهره بردار کشاورزی نوشهری تسهیلات سرمازدگی دریافت کردند. طرح پایش وضعیت واحدهای مسکونی روستایی در مازندران اجرا می‌شود صفحه نخست روزنامه‌های بیست‌وهفتم آبان ماه فال روزانه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۵/۹/۲۸ - ۱۸:۰۱ شناسه خبر : ۴۰۵۲۹

وارش نیوز: جنگل‌خواری، نابودی درختان و قاچاق چوب از معضلاتی است که در طول سال‌های اخیر بر جان جنگل ها به عنوان ذخایر زیست‌محیطی افتاده، تا جایی که به مرز نابودی سالانه یک صدهزار هکتار از جنگل‌های کشور رسیده است.

صدای تخریب آخرین بازمانده از جنگل‌های عصر یخبندان در حالی به گوش می‌رسد که تنها راه نجات آنها با نام «طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل» روی میز بهارستانی‌ها خاک می خورد. آخرین بازمانده از جنگل‌های عصر یخبندان و مادر جنگل‌های پهن برگ اروپا در حالی واپسین روزهای عمر خود را سپری می‌کنند که صدای تخریبشان به گوش می‌رسد، اما هنوز جدال بر سر تنها راه نجات آنها یعنی طرح تنفس ۱۰ ساله با ابراز نظرات موافقان و مخالفان داغ است.

جنگل‌های واقع در نوار شمالی کشورمان که به جنگل‌های هیرکانی معروف‌اند، به جز ایران در قفقاز، لنکران و بخش‌های محدودی در اروپا وجود دارند؛ این جنگل‌ها به لحاظ غنای فیزیکی از جایگاه بالایی برخوردارند و بر اساس نظر کارشناسان حوزه حفاظتی محیط زیست و جنگل قابل بهره برداری نیستند، اما در حال حاضر ۱۰۳ حوزه آبخیز جنگل‌های هیرکانی – کاسپیانی شمال ایران از سوی ۵۰ مجری طرح های جنگلداری نه تنها مدیریت نمی‌شود، بلکه در زیر سایه سکوت سرد و خزان زده سازمان متولی جنگل های کشور مورد بهره کشی بی رحمانه قرار گرفته‌اند.

افزایش معنا دار شمار سیلاب‌های خانمان سوز، ارائه آماری مبنی بر ناپایداری ۹۰ درصدی این جنگل‌های ارزشمند ۳۰ میلیون ساله، چرای بیش از ۳.۵ میلیون واحد دامی، جاده سازی پی در پی و بی امان، زمین خواری، تغییر کاربری زمین‌های گسترده جنگلی، دفن روزانه هزاران تن زباله و پسماند شهرهای شمالی در دل این جنگل‌های زیبا و بی همتا، بهره برداری بی رویه از چوب، قاچاق چوب و طغیان آفات و بیماری‌ها؛ همگی سند آشکاری بر تبرهایی است که به دست ما انسان‌ها تیشه به ریشه این ثروت ملی و جهانی زده است.

در پی آسیب هایی که طی سال های اخیر متوجه جنگل ها شده، مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست از اجرای طرح تنفس جنگل به عنوان تنها راهکار باقی مانده جهت احیای جنگل‌ها خبر داده‌اند، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه کمیسیون کشاورزی بر پیگیری این طرح از کانال مجلس تاکید کرد، بر این اساس برخی نمایندگان نیز ضمن ایراد نکات مثبت دوره تنفس، اجرای آن را به دلیل کاهش مساحت جنگل‌های جنگل به 14 هزار هکتار ضروری دانستند. نمایندگان مردم در مجلس دهم معتقدند که ایجاد دوره تنفس جنگل نوعی سرمایه‌گذاری مجدد است اما با این حال باید به برنامه‌ریزی دقیق برای دوران پس از تنفس جنگل توجه خاص شود چراکه افزایش بهره‌برداری پس از دوران تنفس جنگل، مشکلات فعلی را دو چندان خواهد کرد.

در این گزارش نگاهی داریم به نظرات تعدادی از نمایندگان مازندرانی در مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح تنفس جنگل ها.

 
شاعری نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه:
نمایندگان در کمیسیون تلفیق برنامه ششم باید به ضرورت ایجاد دوره تنفس جنگل ها حساسیت داشته باشند

علی‌محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس در خصوص وضعیت جنگل‌های کشور و ضرورت اجرای دوره تنفس، گفت: جنگل‌های شمال کشور طی دهه‌های گذشته با بهره‌برداری‌های بی‌رویه مواجه بوده که این رویه موجب تخریب جنگل‌ها شده به گونه‌ای که مساحت جنگل‌های شمال کشور از 3 میلیون و 200هزار هکتار به یک میلیون و 900 هزار هکتار کاهش پیدا کرده است، تمامی جنگل‌های کشور هم طی پنجاه سال گذشته از 18 میلیون هکتار به 14 میلون هکتار کاهش پیدا کرده است.

نماینده مردم نکا، گلوگاه و بهشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روند بهره‌برداری مذکور موجب نابودی تمامی جنگل‌ها در آینده نزدیک خواهد شد، تصریح کرد: جنگل مهم‌ترین عامل و تضمین‌کننده و نگهدارنده حیات و پایداری محیط‌زیست و حفظ آب، خاک و هواست، در حقیقت هیچ عاملی به اندازه درختان در حفظ محیط‌زیست تاثیر ندارد چراکه درختان خیر محض هستند.

وی حفظ درختان برای حفظ زندگی انسان‌ها را ضروری خواند وافزود: کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی بر اساس ضرورت‌های مذکور به این نتیجه رسیده که بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های شمال در گام نخست را کاهش دهد چراکه بهره‌برداری صنعتی صرفا از جنگل‌های شمال کشور صورت می‌گیرد، پیشنهاد مذکور به عنوان بندی به لایحه برنامه ششم توسعه افزوده شده است.

ارائه پیشنهاد کاهش سالانه 20درصد بهره‌برداری از جنگل‌های شمال

شاعری تصریح کرد: بنابر پیشنهاد مذکور باید بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور سالانه 20 درصد کاهش پیدا کند و طی پنج سال بهره‌برداری به صفر برسد، امید است این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق برنامه ششم نیز مورد موافقت نمایندگان واقع شود، هرچند شنیده‌ها حاکی از آن است که با این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق موافقت نکردند.
وی با بیان اینکه  نمایندگان در کمیسیون تلفیق برنامه ششم باید به وضعیت جنگل‌های کشور و ضرورت ایجاد دوره تنفس حساسیت داشته باشند، گفت: این موضوع به جهت تاثیر بسیار در وضعیت محیط‌زیست، آب، خاک و پایداری هوای کشور، مقابله با آلودگی هوا و ریزگردها و صادرات محصولات کشاورزی و به حرکت در آوردن چرخه اقتصادی کشور باید در اولویت قرار گیرد.
 انتقاد از قاچاق سالانه حداقل دو هزار و 500 تا سه هزار مترمکعب چوب از جنگل‌های شمال کشور
این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: برای پرداختن به طور اختصاصی به موضوع ایجاد دوره تنفس برای جنگل‌ها دولت نیز می‌تواند لایحه‌ای را تهیه و به مجلس ارائه کند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی با یادآوری وضعیت قاچاق چوب، تصریح کرد: قاچاق چوب هم سالانه حداقل بین 2هزار و 500 تا 3 هزار متر مکعب در کشور از جنگل‌های شمال صورت می‌گیرد، برای این موضوع نیز نیروی جنگل‌بان، محیط‌بان و یگان حفاظت باید تجهیز و تقویت شوند، همچنین سرانه مناطق تحت حفاظت هر محیط‌بان، جنگل‌بان و گارد یگان حفاظت نیز باید کاهش داده شود.

یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس:
تنفس در جنگل معنا ندارد

علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس هم در خصوص طرح تنفس جنگل‌، گفت: برای اجرای طرح تنفس جنگل باید همه جوانب آن سنجیده شود به عبارتی باید درنظر داشت که اگرچه اجرای این طرح منجر به بهبود وضعیت درختان جنگل‌ها می شود اما از طرفی ممنوعیت بهره‌برداری موجب منحل شدن واحدهای تولیدی و بهره‌برداری از جنگل می‌شود و واردات چوب تنها پیشنهاد جایگزین آنها خواهد بود.

وی با بیان اینکه تنفس در جنگل معنا ندارد، تصریح کرد: واقعیت آن است که باید بهره‌برداری‌ از جنگل ها مناسب و علمی شود، درختان عمر مفیدی دارند که بعد از طی عمر مفید خود در شرایط افول قرار می‌گیرند که می توان بهره برداری دیگری از آن کرد اما باید تاکید کرد که برداشت ها باید اصولی باشد.

وی افزود: هم‌اکنون در مناطقی که طرح بهره‌بردای جنگل وجود دارد، درختان تحت مدیریت و نظارت مورد بهره‌برداری قرار می‌‌گیرند در حالیکه در سایر مناطق که بهره‌برداری ممنوع است درختان بیشتری تخریب شده‌اند، تجربه نشان داده که طرح بهره‌برداری موجب صیانت از درختان می‌شود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تخریب غیرقانونی جنگل ها در سایه عدم نظارت و کمبود جنگل‌بانان رقم خورده است، گفت: سازمان جنگل‌ها، مراتع، آبخیزداری کشور نیروی انسانی لازم برای حفاظت و صیانت از درختان جنگل‌های شمال کشور  را ندارد که همین کمبود نیروی انسانی آسیب بزرگی به اجرای طرح تنفس جنگل خواهد زد.

احمدی لاشکی نماینده نوشهر و چالوس در مجلس:
در صورت اجرای طرح تنفس بیش از 50 هزار نفر از کار بیکار می‌شوند

قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس نیز درباره طرح تنفس جنگل‌های شمال کشور و ممنوعیت بهره‌برداری با بیان اینکه هم‌اکنون در مناطقی چون شفارود گیلان و برخی بخش‌ها از جنگل‌های نوشهر و کلاردشت و مناطقی در گلستان بهره برداری قانونی انجام می‌گیرد، گفت: ممنوعیت بهره‌برداری از جنگل نیازمند برخورد و تصمیم‌گیری عالمانه است، در واقع عمر درختان جنگل‌های شمال کشور محدود به 5 یا 10 سال نبوده بلکه عمری چند صد ساله دارند، بنابراین با 5 یا 10 سال تنفس هیچ کاری نمی توان انجام داد.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی به نظارت بر بهره‌برداری از جنگل‌ها تاکید کرد ویادآور شد: مدیریت بهره‌برداری از جنگل باید ساماندهی شود متاسفانه در سال‌های اخیر نه تنها بر بهره‌برداری از جنگل نظارت نشده بلکه برخوردی هم با متخلفان صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه برخی حوادث چون بارش‌های اخیر موجب شکسته شدن درختان بسیاری در جنگل‌ها شده است به اثرات منفی ممنوعیت بهره برداری از جنگل ها اشاره کرد وافزود: در شرایط ممنوعیت استفاده و بهره‌برداری از جنگل ها، اجازه جمع‌آوری این درختان شکسته داده نمی‌شود، در این صورت در هوای گرم تابستان که درختان شکسته خشک می‌شود، احتمال آتش سوزی افزایش می‌یابد.

احمدی لاشکی افزود: همچنین بیش از 50 هزار نفر در صورت اجرای طرح تنفس از کار بیکار می‌شوند، بنابراین برای اجرای طرح تنفس جنگل باید همه جوانب در نظر گرفته شود.
رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد کرد: به جای انجام این اقدامات مدیریت و نظارت در حوزه جنگل‌داری و بهره‌برداری از جنگل اصلاح شود، علاوه بر این مجازات قاچاق و بهره‌برداری‌های غیر مجاز هم باید تشدید شود.

وزیر جهاد کشاورزی:
ممنوعیت بهره‌برداری و استفاده از درختان جنگل به مدت 10 سال پیشنهادی مناسب است

در همین رابطه محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز چندی پیش در گفت‌ وگو با خانه‌ملت در واکنش به پیشنهاد افزودن بندی به لایحه هوای پاک مبنی بر ممنوعیت بهره‌برداری و استفاده از درختان جنگل‌ها به مدت 10 سال، گفت: ممنوعیت بهره‌برداری و استفاده از درختان جنگل به مدت 10 سال پیشنهادی مناسب است چرا که این اقدام برای کشور لازم است و ضرری هم نخواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: درخت قطع نکرده را هر زمان می‌توان قطع کرد اما درختی که قطع شود دیگر احیا نخواهد شد بنابراین این موضوع تاثیر بسیاری به جا خواهد گذاشت.

وی در ادامه ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور را یادآور شد و گفت: بر اساس قرارداد نامبرده درخواست شد تا قراردادهای مقرر در این زمینه پس از اتمام تاریخ قرارداد تجدید نشوند، همچنین در مورد قراردادهای بلند مدت درخواست کردیم در موارد ممکن، تفاهم کنند و متوقف سازند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در دستور مذکور دستور توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور به طور کلی داده شده است، گفت: برای توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور زمانی در دستور ابلاغی مشخص نکرده‌ایم.

کارشناسان محیط زیست مطرح شدن طرح تنفس جنگل و تصویب آن در کمیسیون کشاورزی مجلس به فال نیک گرفته و معتقدند اگر این لایحه به قانون مبدل شود می‌تواند از دست رفتن جنگل‌های شمال کشورمان ممانعت کنند بنابراین دولت و مجلس به دلیل موضوعات حفاظت، احیا و توسعه جنگل‌ها باید در سیاست گذاری‌های کلان خود هر گونه بهره برداری این میراث ملی و جهانی را حذف کنند.

 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر