موسسه ملل
امروز : پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
آخرین اخبار : امکان ارزیابی شخصیت افراد بر اساس صندلی منتخبشان در پرواز! پیش بینی هوای گرم امروز اول آذر در مازندران اختصاص ۵۶۵ میلیارد تومان برای امداد رسانی به زلزله زدگان فال روزانه چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی به بشریت خدمتی بزرگ کردید ماندگاری نیروی کار چندسال است؟/خروج زودهنگام۴میلیون نفرازشغل اصلی
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۵/۱۰/۵ - ۲۳:۳۲ شناسه خبر : ۴۰۷۸۴

سال ها انتظار برای تعیین تکلیف زمین های پیرامون فرودگاه نوشهر مالکان حدود چهار هکتار از زمین های پیرامون فرودگاه نوشهر با ابراز نارضایتی از بلاتکلیفی وضعیت زمین هایشان، سالها چشم انتظار رفع مشکل از سوی مسئولان ذیربط هستند.

وارش نیوز: مالکان حدود چهار هکتار از زمین های پیرامون فرودگاه نوشهر با ابراز نارضایتی از بلاتکلیفی وضعیت زمین هایشان، سالها چشم انتظار رفع مشکل از سوی مسئولان ذیربط هستند.
 
این میزان اراضی درضلع جنوبی فرودگاه نوشهر قرار گرفته است و طبق اسناد موجود این چهار هکتار زمین به 32 قطعه تفکیک شده است و دستکم 19 نفر نیز مالک آن هستند که هر گونه ساخت و ساز در این منطقه از آنان سلب شده است.

اگر چه مسئولان وقت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور در پی نگرانی اغلب مالکان این اراضی به دلیل موقعیت زمین هایشان در پیرامون فرودگاه به آنان وعده داده بودند که برای خریداری زمین هایشان پی گیری خواهند کرد ولی متاسفانه این وعده ها هیچکدام محقق نشد.
از سوی دیگر شرائط و ضوابط ساخت و ساز در این اراضی برای مالکان زمانی دشوارتر شد که در اسفند ماه سال 93 سیستم کمک ناوبری این فرودگاه راه اندازی و به بهره برداری رسید.

محمود الیکائی که خود را به عنوان مالک و نماینده دیگر مالکان اراضی معرفی کرد گفت : از میان مالکان این میزان اراضی افرادی هستند که تمام هستی و نیستی آنان یک قطعه زمین در این منطقه است که متاسفانه جز فعالیت در حوزه کشاورزی نه اجازه ساخت وساز دارند و نه می توانند آن را بفروشند.

وی افزود : هرگونه فعالیت های کشاورزی نیز در این میزان اراضی برای مالکان آن ها صرفه اقتصادی ندارد و بارها این موضوع در نشست هایی که با حضور مسئولان کشوری ، استانی و محلی در فرودگاه نوشهر و حتی فرمانداری شهرستان برگزار شد مطرح و هر بار چنین نشست هایی با مصوبه هایی همراه بود ولی تاکنون نتیجه ای نداشته است.

الیکائی ادامه داد : به عنوان نمونه درسال 1393 پس از راه اندازی دستگاه کمک ناوبری فرودگاه در نشستی که با حضور مسئولان ذیربط در شهرداری نوشهر برگزارشد ، بنا بود قیمت این میزان اراضی براساس نرخ روز از سوی کارشناسان ذیربط مشخص شود تا شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی آن به منظور توسعه فرودگاه نوشهر از مالکان خریداری کند.

این کشاورز نوشهری اضافه کرد : در پی این مصوبه افرادی از فرودگاه ، دادگستری به عنوان کارشناس و فرد دیگری نیز به نمایندگی از مالکان این اراضی برای تعیین نرخ کارشناسی هر متر زمین در این منطقه را انجام دادند و بابت آن نیز حدود 350 میلیون ریال نیز هزینه شد ولی بعد از مدتی این پی گیری ها نیز بی نیتجه ماند.

این مالک زمین گفت : مساله مهم تر این بود که مسئولان وقت فرودگاه اعلام کردند که وجه قابل پرداخت به مالکان زمین، به حساب فرودگاه نوشهر واریز شده است و به زودی در اختیار مالکان قرار خواهد گرفت.

فرماندار نوشهر نیز در این خصوص گفت : نشست های متعددی برای حل این مشکل در فرمانداری و فرودگاه نوشهر با حضور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ، کارشناسان حقوقی شرکت فرودگاه و ناوبری هوایی کشور ، مدیرکل فرودگاه های مازندران برگزارشد ولی تاکنون این پی گیری ها نتیجه بخش نبوده است.

علی شادمان افزود : در هرصوت نباید سرنوشت زمین های موجود در پیرامون فرودگاه نوشهر این گونه رقم بخورد البته هرچند نوع کاربری این زمین ها کشاورزی است ولی باید قدری واقع بینانه به این موضوع نگریست و آن اینکه آیا در قطعات 300 متری و 500 متری فعالیت های کشاورزی برای مالکان آن ها صرفه اقتصادی دارد یا نه ؟

وی اظهار داشت : به نظرم این مشکل باید دو باره با نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی درمیان گذاشته شود تا بلکه از این طریق مالکان این میزان اراضی بتوانند به خواسته های بحقشان دست یابند.

فرماندار نوشهر در عین حال از فرودگاه به عنوان یک زیرساخت بسیارمهم و ظرفیتی قابل توجه برای توسعه همه جانبه شهرستان نوشهر توصیف کرد و با ابراز تاسف گفت : در گذشته به علت چشم پوشی برخی از مسئولان ذیربط ساخت وسازهای فراوانی در حریم این فرودگاه انجام گرفت به نحوی که هم اکنون از یک باند آن استفاده نمی شود.

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر نیز نوع کاربری این میزان اراضی در پیرامون فرودگاه نوشهر را کشاورزی اعلام کرد و گفت که برابر قانون نباید هیچگونه ساخت وسازی در این اراضی انجام گیرد.

محمدرضا رضوی زاده افزود : هم اکنون در قسمتی از این اراضی کارهای کشاورزی مانند کشت برنج انجام می گیرد ولی قسمت بیشتر آن به صورت بلاکشت رها شده است.

سرپرست فرودگاه نوشهر نیز گفت : هرگونه ساخت و ساز برابر ضوابط از مرکز ثقل باند فرودگاه تا حریم آن درفاصله حدود چهارکیلومتری باید از مسئولان فرودگاه در هرمنطقه ای از کشور استعلام دریافت شود.

اکبر فریفته افزود : زمین های نزدیک دستگاه کمک ناوبری نیز به علت آنکه از زمان تاسیس فرودگاه نوشهر نوع کاربری آن ها ، کشاورزی بود بنابراین کارشناسان ذیربط بهترین موقعیت مکانی برای نصب این دستگاه را در ضلع جنوبی فرودگاه تشخیص دادند.

وی اظهارداشت : هرچند مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی وقت کشور وعده داده بود که این اراضی را از مالکان آن ها خریداری کند ولی پس از تغییر و تحولات حوزه مدیریتی و روی کارآمدن مدیرعامل جدید پی گیری این طرح به علت کشاورزی بودن نوع کاربری این اراضی منتفی شد.

مدیرکل فرودگاه مازندران گفت : حدود شش ماه از پی گیری این موضوع به امید آنکه تصمیمی برای تعیین تکلیف این میزان اراضی از سوی مسئولان شرکت فرودگاه و ناوبری هوایی کشور گرفته شود ، می گذرد.

سعد الله وطن خواه افزود : حتی این موضوع از سوی نماینده مردم شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت با وزیر راه و شهرسازی نیز درمیان گذاشته شد ولی از آنجایی که زمین های موجود پیرامون فرودگاه دارای کاربری کشاورزی است ، بنابراین وزیر راه و شهرسازی نیز با خریداری این میزان اراضی موافقت نکرده است.

وی اظهارداشت : درصورتی اگر این اراضی دارای کاربری مسکونی بود به یقین شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی باید نسبت به خریداری آن اقدام می کرد.
مدیرکل فرودگاه های مازندران گفت : اینکه امروز غالب مالکان این اراضی اصرار به خریداری این میزان اراضی را دارند باید به آن ها حق داد چرا که توقعی است که مسئولان دوره گذشته شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی برای آنان ایجاد کرده اند و نباید این گونه وعده می دادند.

فرودگاه نوشهر درزمینی به مساحت حدود 58 هکتار و با باندی به طول حدود 2 هزار و 150 متر در سال 1332 احداث شده و اکنون قابلیت پذیرش و نشست و برخاست هواپیماهای فوکر100 و یا بدنه متوسط را دارد.

 

 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر