امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
آخرین اخبار : عملی نشدن وعده‌ها به خانواده "قهرمان ۱۴ ساله"/ درمان "هانیه" در کرمانشاه پیگیری می‌شود نکونام به دنبال شگفتی سازی درجام حذفی جابه جایی ۱۴ میلیون تن کالا در ناوگان حمل و نقل باری مازندران همایش « سفیران سلامت » در ساری برگزار شد پرداخت یارانه ۷ ساله شد «اسبه حلوا» سوغات یلدایی حاشیه نشینان جنگل های خزری
سرویس : فرهنگ و هنر زمان :   ۱۳۹۵/۱۰/۱۶ - ۱۶:۴۳ شناسه خبر : ۴۱۱۱۳
دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعر تبری» در نور :
از آثار نیما برای پویایی زبان تبری بهره گیری کنیم / استاندار مازندران: «نیما» شاعری با ظرفیت های بین المللی است نخستین همایش ملی «نیما زبان و شعرطبری»، صبح امروز پنجشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار مازندران، معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران ارشد استانی، مسئولان شهرستان نور و پژوهشگران شعر و ادبیات کشور، در در تالار همایش ‌های دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان نور برگزار شد.

وارش نیوز: نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعر تبری» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نور برگزار شد.

نخستین همایش ملی «نیما زبان و شعرطبری»، صبح امروز پنجشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار مازندران، معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران ارشد استانی، مسئولان شهرستان نور و پژوهشگران شعر و ادبیات کشور، در در تالار همایش ‌های دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان نور برگزار شد.

در این همایش که به منظور بازشناسی ابعاد فکری و هنری بنیان گذار شعر نو ایران، نیما یوشیج و حفظ و احیای زبان کهن طبری، برگزار شد، دکتر صالحی امیری وزیر مازندرانی فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی خویش گفت: نیما یوشیج از دلدادگانی بود که تلاش های ماندگاری در حفظ زبان طبری داشت .وی افزود: به عنوان فرزند خطه مازندران، به خود می ‌بالم و به شما اهالی فرهنگ و ادب این استان افتخار می‌ کنم.

وی گفت : این سرزمین دارای یک تبار تاریخی ماندنی و فرهنگی است و قطعا اگر ریل توسعه را از بستر فرهنگ دنبال می ‌کردیم، امروز در دنیا سرآمد بودیم؛ چرا که ذخایر فرهنگی ما بسیار بیشتر از ذخایر نفتی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اظهار اینکه بسیار خوشحالم که مدیران، ائمه محترم جمعه و نخبگان برجسته استان مازندران، رابطه و همدلی خوبی با یکدیگر دارند افزود: باید بین ائمه جمعه و نخبگان اختلاف را کنار بگذاریم و به مردم خدمت کنیم تا این استان در مسیر توسعه قرار گیرد.

وی افزود : باور داشته باشیم غرب استان مازندران، سرزمین پرگنجی است که ناشناخته مانده است ، طبرستان از دیرباز شاعران بزرگی داشته که به زبان طبری شعر می‌ سروده اند.

صالحی امیری با ابراز تاسف برای در معرض خطر قرار گرفتن زبان طبری، اذعان داشت: دلسوزی و دلدادگی عاشقان زبان طبری مانع از آن شده که این زبان پر ارزش به فراموشی سپرده شود و نیما یوشیج از همین دلدادگان بود که‌ تلاش‌ های ماندگاری در این مسیر داشته و امروز در تجلیل از چنین شخصیت برجسته‌ ای گرد هم آمده ‌ایم.

وی با اظهار اینکه سرزمین طبرستان از دیرباز شاعران و نویسندگان زیادی داشت که نامشان در تاریخ آمده است تصریح کرد: زبان تبری در حال فروپاشی بود که باهمت انسان‌های علاقه‌مند از جمله نیما احیا شد و نیما سال‌ها بر روی تاریخ و فرهنگ طبرستان مطالعه کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مهم‌ترین تعبیر نیما را سرودن شعر تبری در مجموعه نیما یادکرد و گفت: این نشان از دلدادگی نیما به این زبان است و برای زنده نگه‌داشتن زبان مادری غفلت نکرده است.

صالحی امیری بابیان اینکه نیما بسیاری از لغات تبری را وارد شعر فارسی کرد اظهار داشت: نیما دارای اندیشه فراوان بوده است که یکی از آن اشعار تبری است و همایش ملی نیما فرصتی مغتنم است تا از آثار وی برای پویایی زبان کهن طبرستان بهره‌گیری‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از سخنانش بابیان اینکه توسعه انسانی در توسعه فرهنگی شکل می‌گیرد گفت: عده‌ای تلاش می‌کنند تا خدمات دولت را نادیده بگیرند و آن‌هایی که دولت را مورد تهاجم قرار می‌دهند بدانند که دولت منتخب مردم است.

وی با عنوان اینکه دولت از شرایط سخت در حال عبور است گفت: عده‌ای فراموش کردند در شرایط سخت زندگی می‌کردیم و در آستانه جنگ بودیم درحالی‌که جنگ از سر کشور برطرف شد.

 

 

وی افزود: صادرات نفت زمانی به کمتر از یک‌میلیون بشکه رسیده بود اما اکنون در شرایطی قرار داریم که تحریم‌ها لغو شد و امروز امن‌ترین کشور منطقه ایران است و امروز اجماع جهانی ایران شکسته شد و در یک سال گذشته ۱۱ میلیون دلار از شرکت‌های خارجی در ایران سرمایه‌گذاری شد.
وی با بیان اینکه زمانی تجارت ایران دچار بحران بود، گفت: امروز غرب و دنیا در صف حضور برای تفاهم با ایران در تهران هستند و دولت کشور را در شرایط گل‌وبلبل تحویل نگرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: بعد از ۶۰ ماه موفق شدیم تا در اوپک حضورداشته باشیم و ایران تنها عضو اوپک بود که افزایش تولید نفت داشت.
وی عنوان کرد: ما ناچار بودیم برای تداوم حیات اجتماعی با دنیا مذاکره کنیم از این منظر با آگاهی از تبعات جنگ، تدبیر و مذاکره را انتخاب کردیم و امروز دیپلماسی و رسانه قدرت نرم هستند که با مذاکره منفعت کشور را حفظ کردیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه اروپا مدعی است اگر آمریکا نقض برجام کند با ایران همکاری می‌کند گفت: دولت را برای رسیدن به هدف کمک کنید.

استاندار مازندران:
«نیما» شاعری با ظرفیت های بین المللی است

استاندار مازندران نیز در این همایش به سخنرانی پرداخت و گفت : نیما یوشیج نه تنها در محدوه جغرافیایی ایران بلکه به عنوان شاعری با ظرفیت های بین المللی و جهانی است که فرهنگ بومی را در سطح وسیعی گسترش داد و اشعار نوپردازانه او در جهان اثر گذار بوده است.
ربیع فلاح جلودار اظهار داشت: مردم هنردوست و فرهنگ‌پرور ایران به داشتن شخصیت‌هایی چون مولوی، خیام، سعدی، حافظ و عطار و دیگر چلچراغ‌های نورانی شعر و ادب فارسی به خود بالیده است.

وی اظهار داشت:  شعر معاصر نیز دوران حیات خود را بانام شاعران بزرگ و تأثیرگذار دیگر عجین کرده است اما نیما یوشیج ازآنجا که با کشف و ارتقاء ظرفیت‌های جدید در شعر فارسی و افزودن به گسترهٔ واژگانی آن از مخزن سرشار و پررمزوراز بومی و محلی، فرم و قالب تازه در حوزه فن و زیبایی‌شناختی به آثار فاخر فارسی داده است؛ جایگاه بی‌بدیلی دارد.

استاندار مازندران تصریح کرد:  آنچه نیمای بزرگ را نسبت به دیگر شاعران بلندآوازهٔ هم‌عصر او متمایز می‌کند این است که علاوه بر ریختن طرحی نو در شعر و ادبیات فارسی، فرهنگ بومی و زبان و گویش زادگاه خود را در سطح وسیعی از آثار خود گسترش داد و نقطه عطف استخراج نظریه‌های تازه‌ای در این عرصه گردید و به همین علت او را نمی‌توان تنها یک شاعر بومی و محلی و یا یک شاعر فارسی سرای محدود به جغرافیای ایران برشمرد

وی ادامه داد: بلکه نیما شاعری است با ظرفیت‌های جهانی و مؤثر در عرصه‌های بین‌المللی به‌گونه‌ای که در بسیاری از کشورهای جهان؛ شاعران نو پرداز و تأثیر گزار خود را به نیما ملقب کرده و مورد تشویق قرار می‌دهند.
به گفته فلاح جلودار، البته ما شعر مازندران را جدای از شعر ملی و شعر فارسی نمی‌دانیم اما شناسنامه شعر مازندران در سطح کشور با نظریات نیما یوشیج پیوند خورده است و اهمیت چنین همایش‌هایی در تأکید بر چنین موضوعاتی است.

وی یادآور شد: بدیهی است نظام مقدس جمهوری اسلامی با جدیت بیشتر؛ حامی و پشتیبان متفکران متعهدی است که در جای - جای میهن پهناور ایران در تلاش برای کشف ظرفیت‌های تازه از گویش‌ها و فرهنگ‌های بومی و محلی باشند.

جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران:
نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعر طبری» با تمرکز بر فرهنگ بومی مازندران برگزار شد

احد جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، نیز در این همایش گفت: نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعر طبری» با تمرکز بر فرهنگ بومی استان مازندران، یکی از چندین برنامه فاخر و بزرگی است که در ماه ‌های اخیر برگزار شده و چند برنامه گسترده‌ دیگر نیز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در دست برنامه ‌ریزی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اظهار داشت: از استاندار محترم مازندران و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری که همدلی و همراهی خوبی با دستگاه های فرهنگی استان دارند، کمال تشکر را دارم و از مدیران پرتلاش شهرستان نور برای میزبانی این همایش بزرگ سپاسگزارم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره برنامه تجلیل از مفاخر استان گفت : ساله آینده قرار است همایش ملی تجلیل از مقام علمی و فقهی ملاعلی فاخری و شیخ اقا حسن فاخری از مراجع زمان قاجاری در استان برگزار شود.
احد جاودانی افزود : در یک سال گذشته در مازندران برنامه های زیاد فرهنگی و هنری در فضای همزبانی بین مسئولان برگزار شده است.

احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اظهار داشت: از میان ۲۲ مقاله رسیده به دبیرخانه «نخستین همایش ملی «نیما، زبان و شعر تبری» ، پس از بررسی توسط هیئت علمی همایش متشکل از استادان دانشگاه و پژوهشگران مطرح ادبیات تبری، هشت مقاله برای ارائه و خوانش وچهار مقاله نیز برای چاپ در کتاب مجموعه مقالات برگزیده شدند.

وی گفت: این همایش برای نخستین بار در کشور، به دفتر «روجا» که مجموعه اشعار تبری نیما یوشیج است، پرداخته و به‌واسطه‌ این ویژگی بی‌نظیر، انگیزه‌ای قوی در نیماشناسان و پژوهشگران زبان و ادبیات تبری ایجاد کرده است که به این بخش از اندیشه‌های شاعر بلند آوازه‌ی شعر نوی ایران بپردازند.

نماینده نور و محمود آباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت : این منطقه دارای مفاخر زیادی در گذشته و حال از جمله بنان و محدث نوری و نیما بوده است.
علی اسماعیلی افزود : در سرزمین نور باید مهر و صفا همدلی و صفا را توزیع کنیم و برای سربلندی مردم و منطقه تلاش می کنیم.

وی در ادامه گفت : با تلاش مسئولان توانسته ایم مجوز بیمارستان۱۶۰ تختخوابی و کلینیک تخصصی رویان و کلینیک تخصصی چمستان را دریافت کنیم.

گفتنی است در این همایش هشت مقاله به صورت سخنرانی و ضمن تجلیل از نویسندگان چهار مقاله برتر ، کتاب 320 صفحه ای مقالات برتر همایش نیز رونمایی شد.

نیما که بود

علی اسفندیاری متخلص به نیما یوشیج در 21 آبان ماه 1274 خورشیدی در روستای یوش از توابع بخش بلده شهرستان نور مازندران دیده به جهان گشود و در 13 دی 1338 در 64 سالگی بر اثر بیماری ذات الریه دار فانی را وداع گفت.

او در 64سال زندگی خود توانست معیارهای هزارساله شعر فارسی را که تغییر ناپذیر می‌نمود، با شعرها و رای‌های محکم و مستدلش، تحول بخشد 'تعریف و تبصره و یادداشت های دیگر' ، 'حرف های همسایه' ، 'حکایات و خانواده ی سرباز' ، 'شعر من' ، 'مانلی و خانه ی سریویلی ، 'فریادهای دیگر و عنکبوت رنگ'، 'قلم انداز'، 'کندوهای شکسته'(شامل پنج قصه ی کوتاه)و 'نامه های عاشقانه 'از جمله آثار این شاعر مازندرانی است.

مقاله‌های متعدد در زمان همکاری با نشریه‌های آن دوران و نامه‌هایی که از نیما باقی مانده که در برخی از آنها به نقد وضع اجتماعی و تحلیل شعر زمان خود می‌پرداخته است از جمله آثار دیگر نیما هستند.

 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

محمد ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ - ۲۱:۲۳

واقعا یک مازندرانی وزیر باشه در سخنرانی اسم داروک را غلط تلفظ کنه خیلی عجیب است دوستان وارش . به جای داروَک( دارُک) گفت درسته ؟ دوست ندارم به عنوان یک طرفدار اصلاحات حرف ناخوشایندی بزنم ولی شایستگی وزیر فرهنگ کسی دارد که اول اطلاعات اولیه از یک شخصیت استثنایی ادبی کشورش داشته و .... بی خیال

  • 0

  • 0

آخرین اخبار
بیشتر
پربازدیدترین ها