موسسه ملل
امروز : دوشنبه ۲۹ آیان ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۷
آخرین اخبار : تغییر وضعیت جلسات سه قوه درباره موسسات مالی و اعتباری/ مشکلات موسسه کاسپین تقریبا رو به اتمام است شکوه مهربانی مازندرانی‌ها در کمک به زلزله زدگان ۲۳۱ بهره بردار کشاورزی نوشهری تسهیلات سرمازدگی دریافت کردند. طرح پایش وضعیت واحدهای مسکونی روستایی در مازندران اجرا می‌شود صفحه نخست روزنامه‌های بیست‌وهفتم آبان ماه فال روزانه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
سرویس : اقتصاد زمان :   ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۰۹:۰۱ شناسه خبر : ۴۱۲۴۰

افزایش قیمت گوشت قرمز در استان گلستان / جیب‎های خالی مردم با گرانی همخوانی ندارد هر روز که می‎گذرد سبد خانوار و سفره مردم کوچک‌تر می‎شود، هر مسؤولی دلیل این مشکلات را به حوزه دیگر پاس می‎دهد، کسی پاسخگوی مشکلات و گرانی‎های موجود نیست و تاوان گرانی را تنها مردم و اقشار ضعیف باید پرداخت کنند.

وارش نیوز: هر روز که می‎گذرد سبد خانوار و سفره مردم کوچک‌تر می‎شود، هر مسؤولی دلیل این مشکلات را به حوزه دیگر پاس می‎دهد، کسی پاسخگوی مشکلات و گرانی‎های موجود نیست و تاوان گرانی را تنها مردم و اقشار ضعیف باید پرداخت کنند.

موضوع گرانی به خصوص در کالاها و اقلام مورد نیاز مردم بحثی نیست که به امروز و گذشته ختم شود. گرانی از آن دسته موضوعاتی است که هر قشر از مردم و در هر بازه زمانی با آن مواجه‎اند حال می‎خواهد شب عید باشد یا ماه رمضان، شب یلدا باشد یا زمان بازگشایی مدارس.

ماحصل افزایش قیمت و گرانی‎های موجود در بازار فشار و اضطرابی خواهد بود که تنها مردم آن را تحمل خواهند کرد و گویی کسی پاسخگوی گرانی‎های لجام گسیخته نیست.

با این وجود گرانی در استان‎های محرومی هم چون گلستان که تنها در کاهش درآمد سرانه، اشتغال ناقص و شاخص‎های منفی اقتصادی دارای رتبه‎های برتر است بغرنج‌تر می‎شود.

چند روزی نیز می‎شود که در کنار گرانی‎های موجود در بازار گلستان، قیمت گوشت قرمز نیز روند رو به صعودی گرفته و موجب نارضایتی مردم استان گلستان شده است.

تاوان گرانی را مردم پرداخت می‎کنند

در همین رابطه یک شهروند گلستانی با ابراز نارضایتی از وضعیت افزایش قیمت و گرانی‎های موجود اظهار کرد: گلستان یک استان محروم محسوب می‎شود و بیشتر افراد ساکن در این استان از  درآمد مناسبی برخوردار نیستند  با افزایش قیمت در هر کالا به خصوص مواد خوراکی زندگی مردم سخت‌تر خواهد شد.

وی افزود: امروز تولید کننده و فروشنده به باور رسیده‌اند که مشتری قدرت خرید کالا با قیمت‎های گزاف را ندارد بنابراین در این وضعیت یا باید از کیفیت کالا کاسته شود یا کمیت. اتفاقی که طی سال‌های اخیر به کرات در کشور و استان گلستان شاهد آن هستیم.

این شهروند گلستانی بیان کرد: اکنون گوشت قرمز از قیمت 32 هزار تومان تا 38 هزار تومان در بازار متغیر است چرا باید دامنه قیمت برای یک محصول و در یک شهر اینقدر متغیر باشد مگر نظارتی بر بازار و قیمت‌گذاری وجود ندارد؟

وی خاطرنشان کرد: به گفته مسؤولان، استان گلستان در تأمین دام و عرضه گوشت مشکلی ندارد بنابراین سؤال من این است چرا طی چند روز قیمت گوشت قرمز روند صعودی به خود گرفته است،در روال عادی اکثر مردم از خرید گوشت قرمز ناتوان هستند در واقع مردم در مایحتاج اولیه زندگی خود در مانده‎اند و برای بیشتر آنها خرید گوشت قرمز به ایام عید یا چند روز در سال ختم می‎شود.

این شهروند گلستانی در پایان ابراز کرد: هر روز که می‎گذرد سبد خانوار و سفره مردم کوچک‌تر می‎شود و هر مسؤولی دلیل این مشکلات را به حوزه دیگر پاس می‎دهد و کسی پاسخگوی مشکلات و گرانی‎های  موجود نیست تاوان گرانی را تنها مردم و اقشار ضعیف باید پرداخت کنند، البته مردم می‎توانند در کاهش قیمت اقلام مورد نیاز خود نقش داشته باشند اما متأسفانه در کشور ما زمانی که شایعه افزایش قیمت کالایی پخش می‎شود صف‎های خرید برای آن محصول طویل‎تر خواهد شد اگر فرهنگ و الگوی صحیح مصرف در جامعه نهادینه شود می‎توان از ایجاد گرانی‎های موجود تا حد زیادی جلوگیری کرد.

سؤاستفاده سودجویان، دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز

از سویی دیگر مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان در رابطه با افزایش قیمت گوشت قرمز در روزهای اخیر گفت: افزایش قیمت گوشت قرمز در استان به چند عامل باز می‎گردد از آنجایی که از اواخر شهریور تا مهرماه فصل زاد و ولد گوسفندان است و حدود 6 ماه زمان لازم است تا بره به سن کشتارگاه برسد عرضه بره‎های تولیدی متوقف می‎شود.

عبدالغفار تخله تصریح کرد: البته این زمان موقت است و نباید دلیلی برای افزایش گوشت قرمز در استان محسوب شود چرا که در استان گلستان به اندازه کافی دام وجود دارد و این استان از لحاظ تأمین گوشت مشکلی ندارد.

وی با اشاره به تعداد دام سبک و سنگین در استان گفت: بیش از یک میلیون و 500 هزار رأس دام سبک و بیش از 300 هزار رأس دام سنگین در استان گلستان وجود دارد بنابراین عدم عرضه بره تولیدی در این بازه زمانی نباید دلیلی برای افزایش قیمت محسوب شود در واقع دلیل اصلی این افزایش قیمت سوءاستفاده برخی از سودجویان است که از این فاصله عرضه گوسفند به بازار سوءاستفاده می‎کنند.

وی با بیان اینکه قیمت گوشت در بازار واقعی نیست، اضافه کرد: ما متولی بخش تولید هستیم و بارها نسبت به قیمت گوشت قرمز در بازار اعتراض خود را اعلام کرده‎ایم در چند روز گذشته نیز اعتراضاتی مبنی بر افزایش قیمت گوشت قرمز  گزارش شده  که این گزارش‎ها به تنظیم بازار ارسال شده است و تا چند روز دیگر قیمت گوشت قرمز به قیمت واقعی خود باز خواهد گشت.

افزایش گوشت قرمز مقطعی است

 تمامی افراد بشر به عنوان مصرف‌کننده، دارای مجموعه حقوقی هستند که عرضه‌کنندگان کالاها و خدمات ملزم به رعایت آنها هستند امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، قوانین مشخص و واضحی برای ادای این حق وجود دارد اما در مواقعی هم چون افزایش قیمت یک کالا که موجبات ناراحتی مصرف کننده را فراهم می‎کند انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده چه نقشی را برعهده خواهد داشت.

عضو هیأت مدیره  انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان گلستان در رابطه با افزایش قیمت گوشت قرمز اظهار کرد: در حوزه تغییرات و اعلام قیمت گوشت قرمز انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان یکی از اعضای اصلی کمیته قیمت‌گذاری است که با نظارت صد در صد این انجمن، قیمت‌گذاری انجام می‎شود.

علی اسدی بیان کرد: تعیین قیمت گوشت قرمز توسط نماینده سازمان جهادکشاورزی، نماینده اصناف، نماینده اتحادیه و نماینده دامپزشکی نیز به همراه تحقیقات میدانی در قالب یک کارگروه انجام می‎شود.

وی اضافه کرد: انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان بر مبنای قیمت انواع دام در سطح بازار و مجموع مرتبطین با تعیین قیمت که مورد تأیید دستگاه‌ها هم هست موارد را آنالیز و قیمت را تعیین می‎کند.

عضو هیأت مدیره  انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان گلستان با بیان اینکه در افزایش قیمت با دو مقوله گرانفروشی و گرانی مواجه هستیم، گفت: در کشور ما و اکثر کشورهای دنیا گرانی کالا تابعی از مجموعه اقدامات اقتصادی دولت، عوامل حاشیه‌ای و تصمیم‌گیری کلان است اما در مقوله گرانفروشی فرد به دلیل آنکه دنبال افزایش سود است کالای خود را گران و بیش از سود تعیین شده به فروش می‎رساند.

اسدی خاطرنشان کرد:  قیمت گوشت قرمز بر اساس توابع بازار تعیین می‎شود و این افزایش قیمت به صورت مقطعی است عواملی هم چون افزایش و کاهش صادرات دام زنده، تغییر قیمت علوفه، خوراک دام و میزان واردات، تولید دام و زمان زاد و ولد دام بر تغییر قیمت گوشت قرمز تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه در حوزه قیمت گوشت قرمز نظارت کامل وجود دارد، اضافه کرد: به طور کلی زمان کاهش قیمت دام، قیمت گوشت قرمز نیز پایین می‎آید اما توافق شده است زمانی که در قیمت دام تا 500 تومان افزایش یا کاهش وجود داشته باشد قیمت‌گذاری جدید انجام شود.

بر اساس این گزارش، گرانی قصه تکراری اقتصاد ایران است که همواره در اکثر دولت‎هایی که سرکار آمده‎اند دیده شده و گویی این داستان هم چنان ادامه دارد.مشکلاتی  از جمله کاهش تولید ناخالص داخلی، کاهش درآمد سرانه و افزایش بیکاری در استان گلستان این استان را به یکی از استان‎های آسیب‌پذیر و محروم تبدیل کرده است بر اساس گزارش  مرکز رسمی آمار ایران درآمد سرانه استان گلستان 50 درصد درآمد سرانه کشور است  آماری که حاکی از وضعیت نامناسب درآمدی مردم استان است در این وضعیت گرانی‎های موجود علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم تبعات منفی از لحاظ اجتماعی نیز برجای خواهد گذاشت./فارس

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر