امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
آخرین اخبار : از نجف آباد اصفهان تا بيت‌الشهداي كياپي در مازندران سامانه وام ازدواج باز شد/ زوجین مراجعه کنند نامه احمدی نژاد به آملی لاریجانی /نگراني احمدي‌نژاد از سرنوشت خود يا بقايي؟ قهرمانی آزادکاران ایران با ۳ طلا، یک نقره و ۴ برنز/ محبی به مدال برنز رسید بیرانوند در سمت سرمربیگری تیم ملی وزنه برداری ابقا شد بدبیاری آبی‌ها ادامه دارد/ مک‌درموت برابر فولاد هم محروم است
سرویس : یادداشت زمان :   ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۱۵:۱۳ شناسه خبر : ۴۱۳۶۱

احترام ملی به هاشمی رفسنجانی؛ آشتی با سیاست‌مداری واقع‌گرایانه دو روز پس از تشییع و تدفین پیکر آقای هاشمی رفسنجانی در پی حضور انبوه و واقعا خود خواسته و خودجوش مردم همچنان می توان درباره این رخداد نوشت.

وارش نیوز: دو روز پس از تشییع و تدفین پیکر آقای هاشمی رفسنجانی در پی حضور انبوه و واقعا خود خواسته و خودجوش مردم همچنان می توان درباره این رخداد نوشت.
هاشمی رفسنجانی، روحانی بود و با لقب دینی «آیت الله» از او یاد می شد اما صفتی که درباره او غلبه داشت سیاست ورزی و سیاست مداری بود و بیش و پیش از هر توصیفی با « سیاست» شناخته می شد.
از این رو می توان گفت چنین وداعی با یک «سیاست مدار حرفه ای» در تاریخ ایران بی سابقه بود.
پیش از این و در سال های 1358 و 1368 نیز تهران دو تشییع جنازه پر جمعیت و با شکوه را به خود دیده که شمار حاضران از دو میلیون نفر فراتر رفت. اولی تشییع پیکر آیت الله سید محمود طالقانی بود و دومی امام خمینی. درست است که هر دو انقلابی و مبارز بودند اما وجه سیاست مداری آنان نمی چربید و چه بسا اگر احساس تکلیف نمی کردند به همان وظایف مذهبی و و تبلیغی خود اکتفا می کردند.
هاشمی رفسنجانی اما اگرچه روحانی، مفسر قرآن و مجتهد بود اما به معنی جهانی و اخص کلمه سیاست مدار بود و تا لحظه آخر عمر به کار سیاسی اشتغال داشت و از این نظر محبوبیت او در دهه پایانی عمر اهمیت ویژه می یابد.
تاریخ ایران سیاست مدار به معنی فنی و تخصصی کلمه به تعداد انگشتان دو دست ندارد و غالبا از عرصه های دیگر به سیاست می کوچند و حتی محمد علی فروغی در وهله اول فرهنگی بود و مانند قوام و هاشمی کم یافت می شود که بالذات سیاسی باشد.
زیرا از دیرباز مردم به مردان سیاست بد گمان بوده اند و می گفتند و می گویند « سیاست، پدر و مادر ندارد».
در نگاه عامه سیاست در «پشت پرده» تعریف می شود و «صورتی در زیر دارد آنچه در بالاستی».
به همین خاطر سیاست مدارانی که تنها سیاست ورزی می کنند و به عامه و قضاوت آنان کاری ندارند چندان محبوب نمی شوند و نمونه بارز این نوع سیاست مداران، احمد قوام ( قوام السلطنه) است و جالب این که هاشمی در بعضی وجوه به او تشبیه می شد.
حضور انبوه مردم در مراسم تشییع پیکر هاشمی رفسنجانی را می توان به منزله تغییر نگاه به سیاست هم دانست و این که سیاست ورزی واقع‌بینانه برای ملت مفیدتر است از آرمان خواهی خیال پردازانه.
هانا آرنت سه مفهوم یا فعالیت را از یکدیگر متمایز می کند. اولی «زحمت» است. کاری که آدمیان در پاسخ به نیازهای اساسی زندگی روزمره انجام می دهند و در آن با جانوران دیگر شریک اند.
دومی «کار» است که به انسان در مقام جانور ابزارساز اشاره ندارد و سرانجام «عمل» که از نگاه هانا آرنت والاترین فعالیت آدمی است.به تعبیر ارسطو عمل انسان را به جانور سیاسی بدل می کند و وجه تمایز او از دیگر جانوران است.
سیاست و عمل سیاسی یک ارزش است و فعالیت سیاسی از هر زحمت و کار دیگر اثرگذارتر است و از این رو نگاه منفی به سیاست را باید کنار گذاشت.
حضور انبوه مردم در مراسم تشییع هاشمی رفسنجانی از درک سیاسی و واقع نگری و فاصله از آرمان پردازی نیز خبر می دهد و این نیز یک دستاورد است و نشان می دهد هاشمی نه تنها در حیات خود اثر گذار بود که در ممات هم می تواند نقش آفرینی کند. 

 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر