موسسه ملل
امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
آخرین اخبار : پیش بینی هوای گرم امروز اول آذر در مازندران اختصاص ۵۶۵ میلیارد تومان برای امداد رسانی به زلزله زدگان فال روزانه چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی به بشریت خدمتی بزرگ کردید ماندگاری نیروی کار چندسال است؟/خروج زودهنگام۴میلیون نفرازشغل اصلی رهبر معظم انقلاب از مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه بازدید کردند
سرویس : اقتصاد زمان :   ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۷:۵۳ شناسه خبر : ۴۱۹۲۹
حاشیه های بندر امیرآباد ادامه دارد
از تصویب برای تبدیل به منطقه آزاد تجاری تا تغییر نام به آیت ا... هاشمی رفسنجانی بندر امیرآباد در استان مازندران در ۳ ماه گذشته منشاء حواشی بی شماری برای این استان بود و نام این بندر را در صدر اخبار مهم رسانه های مکتوب و مجازی قرار داده است. این حواشی در آبان ماه سالجاری با انتخاب و تصویب این بندر برای تبدیل به منطقه آزاد تجاری در استان مازندران در شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور آغاز و با تصویب تغییر نام آن به بندر آیت ا... هاشمی رفسنجانی در هیئت مدیره سازمان بنادر و کشتیرانی که روز چهارشنبه هفته گذشته صورت گرفت ادامه پیدا کرد. ابتدا انتخاب و تصویب این بندر برای تبدیل....

وارش نیوز: بندر امیرآباد در استان مازندران در 3 ماه گذشته منشاء حواشی بی شماری برای این استان بود و نام این بندر را در صدر اخبار مهم رسانه های مکتوب و مجازی قرار داده است. این حواشی در آبان ماه سالجاری با انتخاب و تصویب این بندر برای تبدیل به منطقه آزاد تجاری در استان مازندران در شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور آغاز و با تصویب تغییر نام آن به بندر آیت ا... هاشمی رفسنجانی در هیئت مدیره سازمان بنادر و کشتیرانی که روز چهارشنبه هفته گذشته صورت گرفت ادامه پیدا کرد.

ابتدا انتخاب و تصویب این بندر برای تبدیل به منطقه آزاد تجاری در استان مازندران در شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور موجب حواشی بسیاری در سطح مسئولین استان شد و با مخالفت هایی که صورت گرفت می توان گفت کار تبدیل این بندر به منطقه آزاد تجاری در استان مازندران تقریبا" متوقف شده است.

هنوز 72 ساعت از اعلام خبر موافقت كلی شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تبدیل منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد به منطقه آزاد نگذشته بود که قاسم احمدی‌لاشکی رئیس وقت مجمع نمایندگان مازندران از مخالفت «اغلب نمایندگان مازندران» با طرح منطقه آزاد امیرآباد خبر داد. این در حالی بود که در پی موافقت شورای عالی مناطق آزاد از سوی ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور،  مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری-صنعتی امیرآباد هم منصوب شده بود. بر این اساس طی نامه ای از سوی اكبر تركان، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، سجودی، مشاور استاندار مازندران در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی به عنوان مدیر پروژه منطقه آزاد تجاری-صنعتی امیر آباد منصوب شد.

احمدی‌لاشکی خاطر نشان کرد: نمایندگان برای بحث فقط منطقه آزاد در مازندران رأی نخواهند داد و در موضوع منطقه آزاد امیرآباد تنها یک نامه‌ای از سوی ترکان زده شد تا مقدمات کار مورد بررسی قرار گیرد و تازه پس از آن باید در دولت مصوب شود و سپس در مجلس رأی‌گیری شود. وی افزود: پیشنهاد مجمع نمایندگان مازندران این است که استان را در بحث منطقه آزاد، سه نقطه‌ای و هر یک از این سه منطقه برابر با ظرفیتش دیده شود.

رئیس وقت مجمع نمایندگان مازندران تأکید کرد: تعداد 9 نماینده مازندران در مجلس شورای اسلامی با طرح منطقه آزاد امیرآباد مخالف هستند و در مجلس به این طرح رأی نخواهند داد و بنابراین نباید این موضوع امیرآباد بزرگ‌نمایی شود و لازم است تا عاقلانه برخورد شود.

در این میان علی نجفی نماینده بابل و دیگر مسئولان این شهرستان هم از اولویت منطقه آزاد برای شهرستان بابل و تاسیس "بندر خشک" به پشتوانه نام "بارفروش" سخن گفت که منجر به ایجاد چند صدایی و عدم وحدت رویه در میان مسئولان و نمایندگان مازندران شده بود.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس:
منطقه آزاد امیرآباد درگیر مسائل سیاسی شد و تمام تلاش ۶ ماهه را برهم زد

در همین رابطه نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: منطقه آزاد امیرآباد با کار کارشناسی و براساس شاخص‌ها بعد از 6 ماه با نظر شورای عالی مناطق آزاد به تصویب رسید که این کار درگیر مسائل سیاسی شد و تمام تلاش 6 ماهه را برهم زد. علی‌محمد شاعری ادامه داد: دولت و رئیس جمهور باید براساس کار کارشناسی تصمیم‌گیری کنند و ما هم منتظر تصمیم دولت و رئیس جمهور هستیم.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سنگ‌اندازی به عده‌ای در مسیر منطقه آزاد تجاری امیرآباد، گفت: اگر ترجیح دادن منافع شخصی و شهری وجود نداشت تاکنون بندر امیرآباد به‌عنوان منطقه آزاد معرفی شده بود و کل استان از مزایای آن بهره‌مند می‌شدند.

اما ظاهرا" حواشی این بندر تمامی ندارد، چرا که هنوز بحث تصویب این بندر به منطقه آزاد تجاری مازندران به سرانجام نرسیده که تصویب تغییر نام آن به بندر آیت ا... هاشمی رفسنجانی در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته هیئت مدیره سازمان بنادر و کشتیرانی کشور با واکنش ها و مخالفت هایی در استان مازندران روبرو شده است.

سازمان بنادر اعلام کرد « در راستای پاسداشت مقام شامخ و نقش ارزنده‌ای که مرحوم حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران سازندگی ایفا کردند و تأثیر سیاست‌ها، تصمیمات و حضور فعال آن مرحوم در راه‌اندازی و توسعه کریدور شمال- جنوب و بندر استراتژیک و حیاتی امیرآباد به عنوان هاب بنادر شمالی، و همچنین نقش مؤثر این بندر در ارتباطات بین‌المللی و کشورهای CIS، هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی در جلسه شماره ۱۸۶۴، پیشنهاد تغییر نام بندر امیرآباد به بندر آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی را مطرح و به تصویب رساند.هم زمانی این پیشنهاد با سی و هشتمین سالگرد غرورآفرین دهه فرخنده فجرانقلاب اسلامی که حضرت آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی در شکل گیری، تثبیت و تداوم آن تأثیری بلامنازع داشتند و نقش ارزنده ایشان در دستور ساخت و تبدیل بندر امیرآباد به عنوان یکی از رگ های حیاتی و مهم اقتصاد کشور، ارزش و اهمیت این حرکت قدرشناسانه را چندین برابر کرده و پاسخی مناسب به ندای لبیک تشییع کنندگان میلیونی یار دیرینه امام راحل و رهبری معظم انقلاب به شمار می آید. این مصوبه برای اجرا و طی مراحل قانونی، به مراجع ذیربط پیشنهاد شده است.»

اعلام این خبر واکنش‌هایی را به همراه داشت اما استاندار مازندران تغییر نام بندر امیرآباد به نام بندر هاشمی‌رفسنجانی را تکذیب کرد و گفت: بندر امیرآباد به نام بندر شهید هاشمی‌نژاد نام گرفته بود و همچنان هم خواهد بود و تغییر نامی هم برای بندر امیرآباد نخواهیم داشت.

در مخالفت با این تصمیم نیز امام جمعه قائم‌شهر در خطبه های نمازجمعه این هفته این شهر به تصویب تغییر نام بندر امیرآباد به بندر آیت الله هاشمی رفسنجانی در هیأت مدیره سازمان بنادر و دریانوردی واکنش نشان داد و گفت:« پیشنهاد تغییر نام بندر امیرآباد تحقیر به مردم مازندران است»

وی با بیان اینکه هیأت مدیره سازمان بنادر و دریانوردی در نشست خود پیشنهاد تغییرنام بندر امیرآباد به نام آیت‌الله رفسنجانی داده است در صورتی که این بندر قبلا به نام شهید هاشمی‌نژاد نام‌گذاری شده است، اظهار کرد: این افراد با دادن چنین پیشنهادی مردم مازندران را تحقیر کردند، شهید هاشمی‌نژاد از شخصیت‌هایی بود که در دوران قبل و بعد از انقلاب خدمات ارزشمندی را ارائه کرده است و همین باعث شد دشمنان او را به سرعت شناسایی کنند و در نتیجه به شهادت برسانند. معلمی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اهل کرمان است و در کرمان مراکز مهمی از قبیل مرکز تحقیقات تکنولوژی پیشرفته وجود دارد و چرا این مکان‌ها را به نام ایشان نام‌گذاری نمی‌کنند و چرا مازندران باید در این قضیه پیش قدم باشد. وی تصریح کرد: آیت‌الله رفسنجانی فردی ارزشمند برای انقلاب بود و قصد ما از این صحبت‌ها توهین به ایشان نیست اما وقتی که مردم مشهد از کارهای شهید هاشمی‌نژاد نام‌گذاری یک فرودگاه بین‌المللی به نام ایشان قدردانی کردند چرا باید این شهید در زادگاه خود مهجور باقی بماند و بندری که به نام او ثبت شده است تغییر نام دهد.

امام جمعه قائم‌شهر از عبدا... رضیان نماینده مردم قائم‌شهر و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی خواست تا فرصتی برای نطق پیش از دستور در مجلس بگیرد و صدای اعتراض مردم مازندران را نسبت به این قضیه به صورت رسمی ابلاغ کند و همچنین از مردم خواست به صورت محترمانه و با تهیه طومارهایی از انجام این کار جلوگیری کنند.

حجت‌الاسلام عربعلی جباری امام جمعه بهشهر نیز در خطبه‌های این هفته با اشاره به اخباری مبنی به تغییر نام بندر امیرآباد اظهار کرد: اگر آیت‌اله هاشمی رفسنجانی زنده بود به این تصمیم واکنش نشان می‌داد و مانع تغییر نام بندر امیرآباد می‌شد چرا که امام راحل ایشان را فاضل و جوانمرد خطاب کرده بود و بندر امیرآباد همچنان باید به نام شهید هاشمی‌نژاد باقی بماند.امام جمعه شهرستان بهشهر گفت: اسامی کسانی که این تفرقه را به وجود می‌آورند را از تریبون نماز جمعه اعلام می‌کنم و آبروی آنها را می‌برم.

علی محمد شاعری نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس نیز به تغییر نام بندرامیراباد واکنش نشان داد و گفت: « بندر امیرآباد باید به نام شهید هاشمی نژاد نام گذاری شود» نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس با اشاره به اینکه سازمان بنادر کشور تغییر نام بندر امیرآباد به بندر آیت الله هاشمی رفسنجانی را تصویب کرده است، خاطرنشان کرد: شهید هاشمی نژاد نماد شهدای کشور و سیدالشهدای مازندران است و زادگاه این عالم گرانقدر در بهشهر است و ضمن احترام به آیت الله هاشمی رفسنجانی که یار امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بود اما اگر قرار است تغییر نام صورت گیرد باید بندر امیرآباد به نام شهید هاشمی نژاد نام گذاری شود و این مطالبه به حق مردم شهرستان بهشهر را به عنوان نماینده مردم پیگیری می کنم.

وی افزود: از شورای عالی مناطق آزاد کشور مصوبه منطقه آزاد بندر امیرآباد اخذ شده بود و همان روزی که قرار بود این طرح برای تصویب به هیئت دولت برود متاسفانه این موضوع رسانه ای شد و جنگ و کشمکش های سیاسی غرب و شرق مازندران بر سر منطقه آزاد به وجود آمد که قطعا با عدم وحدت توسعه اتفاق نمی افتد و برخی از افراد به دلیل منافع شخصی و سیاسی خود می خواهند مازندران را از امتیاز مهم منطقه آزاد بی بهره کنند اما من همچنان ناامید نمی شوم و پیگیر تصویب این طرح هستم و امیدوارم که دولت به این مطالبه به حق مردم پاسخ مثبت بدهد زیرا بندر امیرآباد نماد پیشرفت و توسعه استان مازندران است.

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

موسوی ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۰۳:۰۱

وخامت وضع رسوبگذاری امیراباد در تصاویر تبلیغاتی این بندر هم مشهود هست.امیراباد برای مازندران بندری سالم و پایدار نخواهد شد.بهتر است از استعداد طبیعی این منطقه میانکاله استفاده شود

  • 0

  • 0

آخرین اخبار
بیشتر