موسسه ملل
امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
آخرین اخبار : پیش بینی هوای گرم امروز اول آذر در مازندران اختصاص ۵۶۵ میلیارد تومان برای امداد رسانی به زلزله زدگان فال روزانه چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی به بشریت خدمتی بزرگ کردید ماندگاری نیروی کار چندسال است؟/خروج زودهنگام۴میلیون نفرازشغل اصلی رهبر معظم انقلاب از مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه بازدید کردند
سرویس : فرهنگ و هنر زمان :   ۱۳۹۵/۱۱/۲۲ - ۲۳:۰۰ شناسه خبر : ۴۲۰۲۵
دکتر انتظامی در نشست با مدیران رسانه ها و مطبوعات مازندران در ساری:
پایان مسئولیت غیرمتخصصان در رسانه ، بزودی / عضو سازی در خانه مطبوعات ممنوع معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آیین نامه اخیر هیات نظارت بر مطبوعات مبنی بر ارزیابی حرفه ای و مالی افراد برای ورود به عرصه فعالیت رسانه ای به عنوان مدیر مسئول مطبوعات اشاره کرد و گفت : براساس این آیین نامه راه ورود افراد فاقد صلاحیت های لازم در این حرفه مسدود می شود .

وارش نیوز: معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دولت یازدهم بساط پرداخت یارانه به روزنامه های غیر خصوصی برچیده شد .
حسین انتظامی روز جمعه در نشست با مدیران رسانه ها و مطبوعات مازندران در ساری افزود : روزنامه های غیر خصوصی از مزایا و بودجه دولتی برخودار هستند و نباید از این یارانه استفاده می کردند .

وی ادامه داد : روزنامه های خصوصی مشمول دریافت یارانه مطبوعات هستند که با حذف روزنامه های غیر خصوصی این حق به آنان برگردانده شد .

** پایان مسئولیت غیرمتخصصان در رسانه ، بزودی

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آیین نامه اخیر هیات نظارت بر مطبوعات مبنی بر ارزیابی حرفه ای و مالی افراد برای ورود به عرصه فعالیت رسانه ای به عنوان مدیر مسئول مطبوعات اشاره کرد و گفت : براساس این آیین نامه راه ورود افراد فاقد صلاحیت های لازم در این حرفه مسدود می شود .

وی افزود : اساسنامه خانه های مطبوعات استان ها در حال تغییر و بازنگری است تا در جایگاه تشکل مستقل غیر دولتی به ریل فعالیت خود وارد شوند .

انتظامی گفت : در سال های اخیر فعالیت این تشکل مستقل غیر دولتی زیر سیطره و نفوذ دولت رفته بود در حالی که فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها باید ناظر فعالیت این مجموعه باشد .

وی افزود : پس از بیشتر از سه سال ، اساسنامه خانه های مطبوعات اصلاح و اجرایی می شود تا به فعالیت مستقل و خارج از نفوذ دولت ادامه دهند .

** عضو سازی در خانه مطبوعات ممنوع

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از اعمال تدابیر لازم برای جلوگیری از عضو سازی در خانه مطبوعات اشاره کرد و گفت : مشاهده شده افرادی بدون فعالیت رسانه ای و تنها به خاطر داشتن رابطه با مدیر مسئول به عنوان اعضای خانه مطبوعات معرفی شده اند .

وی ادامه داد : با راه اندازی سیستم جامع و الکترونیکی و گرفتن مدارک لازم برای فعالان رسانه ای که شامل رابطه بیمه ای با مطبوعات و سوء پیشنیه است ، جلوی بسیاری از این انحرافات که ریشه در گذشته دارد ، گرفته می شود .

انتظامی خانه به دوشی روزنامه نگاران را ناشی از نداشتن رابطه بیمه ای ثابت دانست و گفت : در حالی که مطابق قانون مطبوعات ، بیمه فعالان در حوزه مطبوعات بر عهده مدیر مسئول رسانه است ، دولت با اندکی تعدیل این قانون را تا حدودی به نفع کارفرما تغییر داده و در صورت بیمه افراد ، یارانه مطبوعات پرداخت می کند .

معاون مطبوعاتی و رسانه ای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود : نگاه روزمزدی به خبرنگاران باعث شده تا مدیران مسئول برای بیمه افراد اقدام نکنند و بیشتر خبرنگاران با این مشکل مواجه هستند .

** تشکیل شورای مرکزی خانه مطبوعات

وی از شکل گیری شورای مرکزی خانه مطبوعات به عنوان برنامه آتی وزارت فرهنگ و ارشاد نام برد و گفت : تشکیل این شورا به نوعی تصدی گری تخصصی و صنفی در این تشکل غیر دولتی محسوب می شود.

انتظامی از دیگر برنامه های جدی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی را نظارت بر چاپ نظامند روزنامه ها و هفته نامه ها برشمرد و افزود : براساس سیستم الکترونیکی نظارت ، چاپ نشریات به صورت مستمر و منظم کنترل و نظارت می شود .

وی با خطاب قرار دادن مدیران مسئول روزنامه ها و هفته نامه ها ، گفت : در صورت نامنظم بودن چاپ ، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی ، نشریه مورد نظر را پلمب می کند .

انتظامی همچنین گفت : کانون های تبلیغاتی حق انتشار آگهی ها با دوره انتشار کمتر از 10 روز را ندارند و در صورت مشاهده این رویه ، پروانه این کانون ها لغو می شود .

وی همچنین از فرهنگ و ارشاد به عنوان نهاد متولی توزیع آگهی های دستگاههای اجرایی به نشریات نام برد .

در این نشست مدیران مسئول روزنامه ها و هفته نامه های مازندران ساماندهی توزیع آگهی ها ، جلوگیری از ورود و حضور خبرنگاران غیر واقعی ، پایش مدیران مسئول نشریات و شناسایی افراد غیر متخصص و بیمه را از جمله مسائلی بود در این جلسه عنوان شد .

هم اکنون 89 پایگاه خبری دارای مجوز، 9 روزنامه محلی ، 41 هفته نامه ، 23 دو هفته نامه ، 34 ماهنامه ، 2 دو هفته نامه ، 29 فصل نامه، 9 دو فصل نامه ، یک سالنامه و 16 خبرگزاری در مازندران فعالیت می کنند .

نمایندگی 94 روزنامه سراسری هم در این استان فعالیت دارند که تنها توزیع 40 عنوان از آنها دارای مجوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است .

 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر