امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۴
آخرین اخبار : جوابیه خونه به خونه در پاسخ به مجری برنامه نود ثبت ۱۰ فوتی ناشی از تصادفات در مازندران ۱۹ توصیه پلیس برای پيشگيری از سرقت منزل در تعطیلات نوروزی استاندار مازندران: رتبه دوم مازندران در تردد مسافران نوروزی/تقدیر رییس جمهور از خدمات استاندار مازندران نجات مرد ۴۰ ساله ای که اقدام به خودکشی کرده بود شهروند ۸۱ ساله آملی داوطلب شرکت در انتخابات شورای شهر شد
سرویس : فرهنگ و هنر زمان :   ۱۳۹۵/۱۱/۲۲ - ۲۳:۰۰ شناسه خبر : ۴۲۰۲۵
دکتر انتظامی در نشست با مدیران رسانه ها و مطبوعات مازندران در ساری:
پایان مسئولیت غیرمتخصصان در رسانه ، بزودی / عضو سازی در خانه مطبوعات ممنوع معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آیین نامه اخیر هیات نظارت بر مطبوعات مبنی بر ارزیابی حرفه ای و مالی افراد برای ورود به عرصه فعالیت رسانه ای به عنوان مدیر مسئول مطبوعات اشاره کرد و گفت : براساس این آیین نامه راه ورود افراد فاقد صلاحیت های لازم در این حرفه مسدود می شود .

وارش نیوز: معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دولت یازدهم بساط پرداخت یارانه به روزنامه های غیر خصوصی برچیده شد .
حسین انتظامی روز جمعه در نشست با مدیران رسانه ها و مطبوعات مازندران در ساری افزود : روزنامه های غیر خصوصی از مزایا و بودجه دولتی برخودار هستند و نباید از این یارانه استفاده می کردند .

وی ادامه داد : روزنامه های خصوصی مشمول دریافت یارانه مطبوعات هستند که با حذف روزنامه های غیر خصوصی این حق به آنان برگردانده شد .

** پایان مسئولیت غیرمتخصصان در رسانه ، بزودی

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آیین نامه اخیر هیات نظارت بر مطبوعات مبنی بر ارزیابی حرفه ای و مالی افراد برای ورود به عرصه فعالیت رسانه ای به عنوان مدیر مسئول مطبوعات اشاره کرد و گفت : براساس این آیین نامه راه ورود افراد فاقد صلاحیت های لازم در این حرفه مسدود می شود .

وی افزود : اساسنامه خانه های مطبوعات استان ها در حال تغییر و بازنگری است تا در جایگاه تشکل مستقل غیر دولتی به ریل فعالیت خود وارد شوند .

انتظامی گفت : در سال های اخیر فعالیت این تشکل مستقل غیر دولتی زیر سیطره و نفوذ دولت رفته بود در حالی که فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها باید ناظر فعالیت این مجموعه باشد .

وی افزود : پس از بیشتر از سه سال ، اساسنامه خانه های مطبوعات اصلاح و اجرایی می شود تا به فعالیت مستقل و خارج از نفوذ دولت ادامه دهند .

** عضو سازی در خانه مطبوعات ممنوع

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از اعمال تدابیر لازم برای جلوگیری از عضو سازی در خانه مطبوعات اشاره کرد و گفت : مشاهده شده افرادی بدون فعالیت رسانه ای و تنها به خاطر داشتن رابطه با مدیر مسئول به عنوان اعضای خانه مطبوعات معرفی شده اند .

وی ادامه داد : با راه اندازی سیستم جامع و الکترونیکی و گرفتن مدارک لازم برای فعالان رسانه ای که شامل رابطه بیمه ای با مطبوعات و سوء پیشنیه است ، جلوی بسیاری از این انحرافات که ریشه در گذشته دارد ، گرفته می شود .

انتظامی خانه به دوشی روزنامه نگاران را ناشی از نداشتن رابطه بیمه ای ثابت دانست و گفت : در حالی که مطابق قانون مطبوعات ، بیمه فعالان در حوزه مطبوعات بر عهده مدیر مسئول رسانه است ، دولت با اندکی تعدیل این قانون را تا حدودی به نفع کارفرما تغییر داده و در صورت بیمه افراد ، یارانه مطبوعات پرداخت می کند .

معاون مطبوعاتی و رسانه ای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود : نگاه روزمزدی به خبرنگاران باعث شده تا مدیران مسئول برای بیمه افراد اقدام نکنند و بیشتر خبرنگاران با این مشکل مواجه هستند .

** تشکیل شورای مرکزی خانه مطبوعات

وی از شکل گیری شورای مرکزی خانه مطبوعات به عنوان برنامه آتی وزارت فرهنگ و ارشاد نام برد و گفت : تشکیل این شورا به نوعی تصدی گری تخصصی و صنفی در این تشکل غیر دولتی محسوب می شود.

انتظامی از دیگر برنامه های جدی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی را نظارت بر چاپ نظامند روزنامه ها و هفته نامه ها برشمرد و افزود : براساس سیستم الکترونیکی نظارت ، چاپ نشریات به صورت مستمر و منظم کنترل و نظارت می شود .

وی با خطاب قرار دادن مدیران مسئول روزنامه ها و هفته نامه ها ، گفت : در صورت نامنظم بودن چاپ ، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی ، نشریه مورد نظر را پلمب می کند .

انتظامی همچنین گفت : کانون های تبلیغاتی حق انتشار آگهی ها با دوره انتشار کمتر از 10 روز را ندارند و در صورت مشاهده این رویه ، پروانه این کانون ها لغو می شود .

وی همچنین از فرهنگ و ارشاد به عنوان نهاد متولی توزیع آگهی های دستگاههای اجرایی به نشریات نام برد .

در این نشست مدیران مسئول روزنامه ها و هفته نامه های مازندران ساماندهی توزیع آگهی ها ، جلوگیری از ورود و حضور خبرنگاران غیر واقعی ، پایش مدیران مسئول نشریات و شناسایی افراد غیر متخصص و بیمه را از جمله مسائلی بود در این جلسه عنوان شد .

هم اکنون 89 پایگاه خبری دارای مجوز، 9 روزنامه محلی ، 41 هفته نامه ، 23 دو هفته نامه ، 34 ماهنامه ، 2 دو هفته نامه ، 29 فصل نامه، 9 دو فصل نامه ، یک سالنامه و 16 خبرگزاری در مازندران فعالیت می کنند .

نمایندگی 94 روزنامه سراسری هم در این استان فعالیت دارند که تنها توزیع 40 عنوان از آنها دارای مجوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است .

 

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر