امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۸
آخرین اخبار : پول مردم با اعدام بابک زنجانی برنمی‌گردد/ برخی وزرا در جریان تخلفات انتخاباتی احضار و ۱۴ مسئول محکوم شدند/ پرونده برادران دو مسئول ارشد اجرایی در دست رسیدگی است هنوز قشقایی را فراموش نکردیم/ بازیکنانم مراقب هستند غافلگیر نشوند مازندران برای رسیدن به جایگاه واقعی نیازمند وفاق و همدلی است قتل مرد جوان بلوط فروش در رامیان با ضربات چاقو در جنگل دلند/ دستگیری ۲ مظنون و احتمال وقوع قتل توسط دوست قدیمی زمان توقف و انتظار کشتی‌ها در بنادر کاهش یابد پرداخت تسهیلات توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان های شمالی
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۶/۷/۱ - ۰۷:۲۱ شناسه خبر : ۴۷۱۶۱

هزینه یک همایش؛ ۲ میلیارد تومان؟! قرار است دومین همایش «اقتصاد شهری» در پاییز برگزار شود؛ هدف از برگزاری این همایش «تبیین چالش‌های ویژه حوزه‌های مختلف شهری توسط نهادهای مدیریت شهری جهت ارزیابی علمی، ایجاد تحرک در محیط‌های دانشگاهی و فعال‌کردن ظرفیت‌های دانشگاهی برای نقش‌آفرینی در حوزه‌های شهری، آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی و پژوهش‌های انجام‌شده در حوزه اقتصاد شهری و... اعلام شده است.

سرویس شهری وارش نیوز: قرار است دومین همایش «اقتصاد شهری» در پاییز برگزار شود؛ هدف از برگزاری این همایش «تبیین چالش‌های ویژه حوزه‌های مختلف شهری توسط نهادهای مدیریت شهری جهت ارزیابی علمی، ایجاد تحرک در محیط‌های دانشگاهی و فعال‌کردن ظرفیت‌های دانشگاهی برای نقش‌آفرینی در حوزه‌های شهری، آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی و پژوهش‌های انجام‌شده در حوزه اقتصاد شهری و... اعلام شده است؛ همایشی که نخستین بار در بهار سال 95 برگزار شد و اکنون قرار است دومین همایش برگزار شود، اما مهم‌تر از این‌ها ظاهرا خبر شایعه هزینه 2‌میلیاردی برای برگزاری این همایش است که دیروز در برخی کانال‌های تلگرامی منتشر شد.

 
 
تاثیر منفی
 
 
برگزاری همایش‌های علمی امری قابل قبول است و نمی‌توان منکر نیاز به برگزاری آنها شد، اما یک اصل مهم نباید مغفول بماند و آن هم نتایجی است که از برگزاری این همایش‌ها پدید می‌آید؛ یعنی اگر همایشی در بهار سال گذشته برگزار شده است، باید گزارشی از تاثیرات آن ارائه شود تا برگزاری دومین همایش منطقی باشد. پس از تاکید مسئولان بر لزوم اجرای اقتصادمقاومتی درکشور بود که سلسله‌همایش‌هایی با این هدف برگزار شد؛ همایش‌هایی که برگزارکنندگان تک‌تک آنها، تاثیرگذاری خود را بیش از سایرین عنوان می‌کردند، اما جامعه نمی‌تواند پذیرای این ادعا باشد، چرا که هرچه در انتظار نتایج آن بود، پاسخی دریافت نکرد. اگر در جست‌وجوگرهای اینترنتی واژه «انتقاد به برگزاری همایش» درج شود، تعداد زیادی پاسخ دریافت خواهد شد که محتوای آن انتقاد از هزینه بالا برای برگزاری همایش‌هایی است که نتایجی نداشته است؛ این انتقادات، از مراجع تقلید آغاز می‌شود و تا بیانیه‌های دانشجویی ادامه دارد.
 
به‌عنوان مثال، آیت‌ا... مکارم شیرازی اظهار داشته است: «اقتصادمقاومتی با شعار و همایش محقق نمی‌شود؛ اگر بنا باشد کشور از نظر اقتصادی روی پای خود بایستد، باید کار جمعی در این زمینه صورت بگیرد.» یا امام‌جمعه بابل با انتقاد از برگزاری همایش اقتصادمقاومتی در یک روز تعطیل و غیرکاری گفت: «برگزاری اقتصادمقاومتی در یک روز تعطیل و در یک هتل لوکس آیا با روح اقتصادمقاومتی همخوانی دارد؟» دولت البته به‌خوبی برای تحقق اقتصادمقاومتی برنامه‌ریزی کرده و آن را اجرا می‌کند، اما برخی کاسبان اقتصادمقاومتی هستند که با توجه به اهمیت این موضوع اقدام به برگزاری همایش‌های بی‌حاصل می‌کنند تا درآمدی به جیب خود بزنند. کسانی که صاحب نفعی در برگزاری این همایش‌ها هستند، از مسئولان و نهادهای دیگر انتقاد می‌کنند که چرا از کمک به همایش‌هایی که بی‌نتیجه بودن آنها مشخص است، امتناع کردند که البته برخی مسئولان پاسخ این گلایه‌ها را می‌دهند، مانند نماینده مردم اقلید در مجلس که گفت: «به‌دنبال اجرای برنامه‌های نمایشی و جلسات و همایش‌های بی‌نتیجه نباشید، بلکه با ارزیابی عملکردها و مدیریت صحیح در راستای کسب نتیجه بکوشید.»
 
 
همایش2 میلیاردی؟
 
 
همایش «اقتصاد شهری» تا چندی دیگر برگزار می‌شود، اما روز گذشته برخی کانال‌های تلگرامی درباره هزینه این همایش نوشتند: «دومین همایش اقتصاد شهری قرار است توسط بانک شهر در مهرماه سال جاری برگزار شود. این همایش با هزینه‌میلیاردی (بالغ بر دو‌میلیارد تومان) و تنخواه‌گردان یک‌میلیاردتومانی در ۱۹مهرماه سال جاری در برج میلاد برگزار می‌شود.» درادامه ادعا شده است: «مجری این همایش انجمن اقتصاد شهری است. انجمن اقتصاد شهر در سالیان اخیر تاسیس و به حیاط‌خلوت مدیران شهرداری تهران تبدیل شده است. هزینه‌های جاری و حق‌الزحمه کارکنان آن تماما توسط بانک شهر تامین می‌شود. حضور بیش از پنجاه نفر در این انجمن که در استخدام بانک شهر هستند، با پرداخت میانگین حقوق سه‌میلیون تومان، هیچ‌گونه توجیهی نداشته و به‌نوعی تضییع حقوق سهامداران بانک که کارکنان زحمتکش شهرداری هستند است.» یک ادعای تلگرامی نمی‌تواند مبنای قضاوت باشد، اما با فرض صحت این ادعا نباید فراموش شود که قالیباف در مهرماه سال گذشته تاسیس بانک شهر برای شهرداری‌های سراسر کشور را یکی از افتخارات خود در دوره مدیریت شهری عنوان کرد. سوالی که مطرح می‌شود، این است که آیا برگزاری یک همایش به این میران هزینه نیازمند است و وظیفه اعضای شورای شهر در قبال چنین رویکردهایی چیست؟
 
توضیح عضو شورا
 
 

مجید فراهانی، عضو شورای شهر، دراین‌باره به «آرمان» توضیح داد: من مدیر برگزاری کنفرانس‌های متعددی با حضور بیش از‌ هزار مهمان بودم و به‌خوبی با هزینه برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها آشنا هستم. در کنفرانس اقتصاد شهری بعید است بیش از 1200 تا 1300 نفر حضور داشته باشند و کل هزینه برگزاری این کنفرانس‌ها 300 تا 400‌میلیون است و نه بیشتر! فراهانی افزود: کنفرانسی با این تعداد مهمان با فرض برگزاری در سالن میلاد یا سالن همایش‌ها نیازمند همین رقم است و 2‌میلیارد تومان خیلی دور از ذهن است. 2‌میلیارد خرج چه می‌شود؟ مجلل‌ترین سالن تهران با 1400 یا 1500 نفر، نیاز به 100‌میلیون تومان دارد. او در واکنش به دریافت وجهی از مهمانان برای حضور در همایش توضیح داد: این خبرها نیست. 15سال کار من همین بوده است. شما همایش مدیریت پروژه را در نظر بگیرید که 2روز در برج میلاد برگزار شد و 300‌هزار تومان حق ثبت‌نام و حضور هر بود است. تازه این رقم برای بخش خصوصی بود و نصف مبلغ دریافتی سود برگزار‌کنندگان شد. البته من از صحت خبر همایش 2‌میلیاردی اطلاع ندارم. این عضو شورای شهر درعین حال تصریح کرد: «بانک شهر برای شهرداری نیست و 10‌درصد برای تهران و متعلق به کلانشهرهاست.»

 

مطهره شفیعی

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر