امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹
آخرین اخبار : بانکهاهمچنان نرخ سود را دور می‌زنند/کاهش نرخ سود وام تا یکماه آتی خباز؛ نان "انتقال آب خزر به سمنان" را همچنان در تنور نگه داشته است! / آیا دولت مصالح همولایتی های رئیس جمهور را به مصالح ملی ارجح می داند؟ انتخاب ترکیب تیم مازندران برای مسابقات تنیس روی میز کشور رفسنجان میزبان قهرمان زودهنگام نیم‌فصل/دوئل مهابادی – نکونام در آخرین روز دور رفت توسط ۲ ایرانی صورت گرفت؛ بیمه درمان معتادان نداریم/ شرکت های خصوصی پیش قدم شوند
سرویس : ویژه ها زمان :   ۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۳:۰۰ شناسه خبر : ۴۷۸۲۲
متنی برای یک حاشیه:
چهار اقدام ضربتی استاندار مازندران در زمینه فرهنگ / "کتابخانه مرکزی مازندران" ،" موزه منطقه ای شمال" ، "سازمان اسناد و کتابخانه ملی" و "تالار مرکزی"! در مورد توسعه فرهنگی سخن بسیار گفته اند ولی در عمل کمتر به آن توجه شده است. استان مازندران با پیشینه غنی فرهنگی و بزرگان و عالمانی که تحویل جامعه داده است اما از ضعف مفرط زیرساخت ها در رنج است. اخیرا بحث داغی میان شورای اسلامی شهر بابل و اداره کل کتابخانه های استان در گرفته است که بی ارتباط با امکانات ناچیز مازندران در زمینه فرهنگی نیست. موضوع از این قرار است که اداره کتابخانه های شهرستان بابل ، تعدادی از نسخ خطی قدیمی که به گفته آن اداره در شرایط نامطلوبی نگداری می شدند را برای ترمیم و گند زدای

اختصاصی وارش نیوز: هرچند جریانات مبتنی بر آموزه های مارکسیستی بر این باورند که "فرهنگ" روبنای تحولات بشری است و آنچه در نهایت باید به عنوان زیر بنا در نظر گرفته شود مسائل اقتصادی است ، که این آموزه در تار و پور جوامع غربی رسوخ کرده است،اما تجربه نشان می دهد اگر در زمینه مقولات فرهنگی کوتاهی شود، هیچ جامعه ای فارغ از سبک کشور داری و اینکه چه سیستمی بر آن حاکم است، به تعالی و رشد کافی نخواهد رسید. در مورد توسعه فرهنگی سخن بسیار گفته اند ولی در عمل کمتر به آن توجه شده است. استان مازندران با پیشینه غنی فرهنگی و بزرگان و عالمانی که تحویل جامعه داده است اما از ضعف مفرط زیرساخت ها در رنج است. اخیرا بحث داغی میان شورای اسلامی شهر بابل و اداره کل کتابخانه های استان در گرفته است که بی ارتباط با امکانات ناچیز مازندران در زمینه فرهنگی نیست. موضوع از این قرار است که اداره کتابخانه های شهرستان بابل ، تعدادی از نسخ خطی قدیمی که به گفته آن اداره در شرایط نامطلوبی نگهداری می شدند را برای ترمیم و گند زدایی به مرکز استان انتقال داده است. این اقدام سبب شد تا برخی از اعضای شورای شهر بابل نسبت به چنین تصمیمی معترض شوند و دلیل آن را چرایی خروج این کتاب ها از شهرستان بابل ذکر کرده اند. اداره کتابخانه های مازندران هم ضمن پاسخ به این انتقادات، دلیل چنین کاری را سیاست اداره کتابخانه های کشور در جهت تلاش برای نگهداری از مجموعه های با ارزش خطی و قدیمی عنوان کرد و یادآور شد که پس از انجام این عمل و مهیا شدن شرایط استاندارد نگهداری، این نسخ قدیمی به بابل بازگردانده خواهند شد. جدای از هیاهو های به وجود آمده و اینکه آیا در پشت چنین مواضعی اهدافی نهفته است یا خیر این پرسش مطرح می شود که چرا امکانات فرهنگی مازندران با آنهمه پیشینه درخشان، اینچنین محقر و خجالت آور است؟ چرا دولتمردان و دست اندرکاران سیاسی و فرهنگی مازندران برای رفع چنین نگرانی های عمده ای تا به حال اقدام عملی انجام نداده اند؟ لازم است در همین ابتدای کار در استانداری مازندران، محمد اسلامی را نسبت به برخی از مهمترین نواقص فرهنگی مازندران آگاه کرد تا وی بتواند تصمیم درست و عملی برای خروج از بن بست فرهنگی کنونی بگیرد. نبود یک کتابخانه آبرومند در استان مازندران ضربه سنگینی به حیثیت فرهنگی استان وارد کرده است. محمد اسلامی باید بداند که مازندران از ابتدایی ترین نیازهای فرهنگی هم محروم است. چهار پروژه بزرگ فرهنگی که مدت بسیار طولانی از تصویب آنها گذشته است هنوز به ثمر ننشسته اند. جهت در خاطر ماندن و اقدام فوری از طرف استاندار جدید مازندران ،این طرح های زیربنایی و پراهمیت را بازگو خواهیم کرد:

1. سالهاست که از تصویب و اجرای نیم بند ساخت کتابخانه مرکزی مازندران می گذرد. این طرح که یکی از طرح های بزرگ کشور در زمینه احداث کتابخانه محسوب می شود،سالهاست که به صورت فرسایشی در حال اجراست و اکنون به نظر می رسد که متوقف شده است. در عمل شاهدیم که این پروژه ملی با پیشرفت هفتاد درصدی در کما قرار گرفته است و خبری از تکمیل آن نیست. در صورتی که این پروژه عظیم استانی به سرانجام برسد بسیاری از دغدغه های اهل فرهنگ استان برطرف خواهد شد. چه از لحاظ شرایط استاندارد نگهداری و چه از نظر فضای فیزیکی و فرهنگی مازندرانی های اهل کتاب.

2. موزه منطقه ای شمال کشور که در دولت گذشته تصویب شد و ردیف بودجه مناسب هم دریافت کرد منتها به دلیل جانمایی نامناسب که دقیقا روی کابل های برق فشار قوی قرار داشت، با کلنگ زنی نافرجام مواجه شد و در عمل آغاز به کار آن متوقف ماند. پس از چندین سال کشمکش در مورد واگذاری زمین جدید، ظاهرا قرار بر این شد تا در محل پارک موزه دفاع مقدس، قطعه زمین مناسبی برای اجرای موزه منطقه در نظر گرفته شود اما از چند و چون اداری و نحوه اجرای آن اطلاعات مناسبی در دست نیست. از استاندار مازندران انتظار می رود تا شخصا به این مسئله مهم فرهنگی ورود کند و اگر همان مکان برای احداث موزه تایید نهایی شده است هر چه زودتر نسبت به آغاز عملیلت اجرایی این طرح مهم فرهنگی شمال کشور اقدام نماید.

3. در زمان ریاست صالحی امیری بر سازمان اسناد و کتابخانه ملی، و با تلاش جمعی از فرهنگ دوستان مازندرانی، شعبه سازمان اسناد در مازندران راه اندازی شد. منتها چون مانند همیشه بحث زمین و فضای فیزیکی مطرح بود، خانه سازمانی فرماندار وقت ساری با موافقت خود وی که در آن مقطع جواد واحدی بود، برای راه اندازی این مرکز انتخاب شد. اندکی بعد شمس الله محمد نژاد ریاست وقت سازمان اسناد مازندران، از شرایط مکانی این نهاد بسیار مهم فرهنگی انتقاد کرد و یادآور شد که مسئولان امر در تلاشند تا با تخصیص زمین مناسب، مصوبه سازمان را که احداث مرکز اسناد منطقه ای شمال کشورکه مشتمل بر پنج استان است ، اجرایی نمایند. منتها مانند همیشه عزمی از سوی استانداری برای چنین عمل مهم فرهنگی مشاهده نشد و هنوز هم معلوم نیست که مصوبه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در مورد ساخت و راه اندازی مرکز اسناد منطقه ای شمال در چه وضعیتی قرار دارد؟ در شرایطی که بسیاری از زمین های منابع طبیعی برای کارهای کم اهمیت و بعضا غیر ضروری واگذار می شوند آیا استانداری مازندران نمی تواند برای اجرا و احداث چنین طرح های بزرگ و حیاتی اقدام نماید؟ آیا مازندرانی ها به دلیل برخی ملاحظات باید تا ابد از مهمترین نیازهای فرهنگی محروم بمانند؟ اینها پرسشی است که قطعا محمد اسلامی باید بدانها پاسخ دهد.

 

4. تالار مرکزی مازندران که آن هم سالهای طولانی است در پیچ و خم ساخت و ساز گرفتار مانده است و علیرغم پیشرفت نود درصدی سازه، همچنان برای استفاده مردم فرهنگ دوست مازندران آماده نیست. در شرایطی که همه استانها از حد اقل امکانات برای برگزاری جشنواره ها و کنسرت های بزرگ موسیقی برخوردارند لازم است تا استانداری مازندران با نگاه ویژه برای تسریع در ساخت این تالار ملی تلاش نماید تا بخشی از نیاز فرهنگی استان به چنین مکان تخصصی برطرف گردد.

با توجه به کمبود امکانات و ضعف زیر ساخت های فرهنگی در مازندران، لازم است تا استاندار جدید با همه توان در راستای برطرف کردن این ضعف ها تلاش نماید. علاوه بر پیگیری در مورد به سرانجام رسیدن این چهار طرح ملی، فراهم کردن امکانات لازم فرهنگی در شهرستانها هم باید در دستور کار فوری اسلامی قرار گیرد.

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


نظرات ارسال شده

آخرین اخبار
بیشتر