امروز : شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۱
عضو هیئت علمی جهانگردی و معاون پژوهشی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران
مقصر چالش های موجود بر سرراه گردشگری مازندران کیست؟
یک استاد دانشگاه با اشاره به چالش های موجود بر سرراه گردشگری اظهار کرد: در بخش نهادگرایی یا همان مدیریت کاملا با چالش جدی مواجه هستیم که مقصر بخشی قوه قضائیه ، بخشی هم نمایندگان مجلس و قوانین و بخشی هم در اجرا است یعنی افرادی که نباید بر سر آن کار باشند ولی هستند و این موازی کاری بین نهادها و بخش های مختلف استان انبوهی از چالش ها را بوجود آورده است.
۱۴۰۰/۹/۱۴ - ۰۸:۵۸
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران مطرح کرد
آورده ریالی گردشگری شمال کشور چقدر است؟
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با طرح این پرسش که آورده ریالی گردشگری در استانهای گیلان، مازندران و گلستان چقدر است،گفت: مقوله گردشگری در دنیا به حقوق مخفی بخش اقتصاد معروف است اما خروجی این بخش مهم اقتصادی به صورت کالا دیده نمی شود.
۱۴۰۰/۹/۱۱ - ۰۸:۵۰
تغییر اقلیم و ایجاد آفات و امراض در گونه های هیرکانی
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: تغییر اقلیم یکی از عوامل مهمی است که موجب بروز آفات و امراض در گونه های هیرکانی می شود.
۱۴۰۰/۹/۷ - ۰۹:۵۳
دلایل شدت وقوع سیلاب های اخیر در مازندران چیست؟
آزیتا امیری در گفت وگو با وارش، با بیان اینکه استان مازندران به دلیل دارا بودن اراضی شیب دار و خاک سست در برابر بروز سیل آسیب پذیر است، گفت: تعداد وقوع پدیده سیل در کشور و در استان مازندران در سالهای اخیر رو به افزایش بوده است.
۱۴۰۰/۹/۶ - ۰۸:۰۴
پرونده ویژه وارش/ قسمت دوم؛
لزوم بررسی تاب‌آوری مازندران در برابر سیلاب
معاون پژوهشی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران برلزوم بررسی تاب‌آوری این استان در برابر سیلاب تاکید کرد.
۱۴۰۰/۹/۲ - ۰۸:۱۹
چرا مازندران گرفتار سیل می‌شود؟
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران به تشریح چرایی وقوع سیلاب در مازندران پرداخت.
۱۴۰۰/۹/۱ - ۱۱:۴۲
پرونده ویژه وارش
از زباله های الکترونیک چه می دانید؟
علاوه بر اینکه باید تفکیک زباله تر و خشک از مبدا انجام شود، همچنین باید زباله های الکترونیک را که مضرات بسیار زیادی برای طبیعت و انسان دارد هم جدا کرد.
۱۴۰۰/۸/۳۰ - ۰۷:۴۳
کارشناس ارشد آبخیزداری مطرح کرد
احداث دیواره های سیلابی، راه حلی برای مدیریت سیلاب
قربانعلی خدایی در گفت وگو با وارش، با بیان اینکه احداث دیواره های سیلابی یکی از راههای مدیریت سیلاب است، اظهار کرد: اما متاسفانه بسیاری از افراد در شهر و روستا در کنار رودخانه سند مالکیت ملک خود را دارند و بنابراین برای احداث دیوار به مشکل برخورد می کند و این یک مشکل اجتماعی است.
۱۴۰۰/۸/۲۶ - ۰۷:۴۱
عضو انجمن بین المللی جامعه شناسی محیط زیست/نویسنده کتاب جامعه شناسی کنش زیست محیطی
لزوم مداخله اجتماعی برای حل معضل زباله
معصومه اشتیاقی در گفت وگو با وارش، با بیان اینکه بستر اجتماعی برای پذیرش اینکه زباله یک مسئله اجتماعی است نیازمند رعایت اصول و مهارتها است، اظهار کرد: برای اینکه جامعه این موضوع مهم را بپذیرد باید به جای دستور ، مداخله اجتماعی صورت گیرد که از طریق ارتباط و اقناع سازی عمومی میسر می شود.
۱۴۰۰/۸/۲۳ - ۰۹:۴۷
استاد دانشگاه حوزه محیط زیست و عضو انجمن بین المللی جامعه شناسی محیط زیست
راهکار یک پژوهشگر محیط زیست در خصوص ساماندهی زباله
معصومه اشتیاقی در گفت وگو با وارش، با بیان اینکه زباله یکی از مهم ترین مسائل استان مازندران است، اظهار کرد: در این استان به دلیل دپوی زباله در حوالی جنگل ، رودخانه و دریا آلودگی های زیادی به همراه داشته است وبا وجود فعالیت سازمانهای مردم نهاد ، عمق فاجعه خیلی بیشتر از اینها است.
۱۴۰۰/۸/۲۲ - ۰۹:۱۲