امروز : شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۲
پاییز فصل رویش گیاه اَناریجه
اَناریجه یا اَنارجی گیاهی یا شاهپسند از خانواده ی چتریان(Umbelliferae)است و نام علمی آن (Froriepia subpinnata) می باشد که در استان های گلستان و استان‌های گیلان و مازندران روییده و فقط یک گونه در ایران دارد.
۱۴۰۰/۹/۱۴ - ۰۹:۱۱
پرونده وارش/
کاهش تعداد روزها و زمان بارش و ارتباط آن با پوشش گیاهی
بارندگی عامل موثری در افزایش عملکرد گیاهان و نیز آلودگی‌های زیست محیطی می باشد. در استان مازندران در گذشته به دلیل وجود جنگل تعداد روزهای باران و نیز زمان باران موثر بیشتر بود زیرا جنگل‌ها مانع عبور ابرها شده و نیز حرکت آنها را کند کرده و همچنین پراکنش ابرها را در مناطق مختلف به طور یکسان گسترش می‌دهند همین عامل موجب می‌شود تا باران در طی روزهای بیشتر و ساعت‌های بیشتری بر روی زمین ببارد.
۱۴۰۰/۹/۹ - ۰۸:۲۷
قطعی آب در مازندران و مشترکان غیرمجاز
به گزارش وارش، هنگامی که وارد شهر ویا روستاها و نیز مراتع می‌شویم خانه هایی می بینیم که کسی در آنجا زندگی نمی‌کند و فقط در تعطیلات غوغا به پا می‌شود. فریادهایی که به نظر می‌رسد این افراد تاکنون از فرهنگ روابط اجتماعی و مزاحمت خبری ندارند.جدای از مزاحمت صوتی، هنگامی که این خوش نشین ها وارد استان مازندران می‌شوند آلودگی زیست محیطی نیز ایجاد کرده و زباله‌هایشان چندین برابر می‌شود.
۱۴۰۰/۹/۹ - ۰۷:۵۷
احیای جنگل های هیرکانی با توسعه زراعت چوب
سید احسان ساداتی در گفت وگو با وارش، با اشاره به اجرای طرح تنفس جنگل از سال ۹۶ تاکنون، افزود: با اجرای این طرح مشکل تامین چوب برای صنایعی که نیازمند چوب هستند به وجود آمد و براین اساس یکی از راهکارهایی که توانست به ادامه فعالیت این صنایع کمک کند و در کنار آن موجب ایجاد اشتغال نیز شد توسعه زراعت چوب بود که باید اهتمام جدی در آن صورت گیرد.
۱۴۰۰/۹/۸ - ۱۲:۵۱
تولید RDF از سوخت‌های زباله به عنوان انرژی پاک
به گزارش وارش، زباله نام آشنایی که سال‌های زیادی استان مازندران را آلوده کرده است. طبق آمار ۷۵ درصد از زباله های استان مازندران خشک است که در این راستا زباله مسکونی نیز ۸۰ درصد پسماند استان مازندران را به خود اختصاص داده است در حالی که این میزان را می توان به کمپوست تبدیل کرد. این در حالی است که شیرابه های ناشی از زباله موجب آلودگی آب های زیر زمینی شده و مشکلات زیست محیطی زیادی را ایجاد کرده است.
۱۴۰۰/۹/۸ - ۰۸:۴۴
پرونده ویژه وارش/
سیلاب‌هایی که فراتر از بحرانند!
تا وقتی صحبت از سیلاب به میان می‌آید، خرابی و گل و آبگرفتگی، اولین چیزهایی است که به ذهن‌ها متبادر می شود، موضوعی که بدون شک در اولویت نیز قرار دارد، اما داستان اینجاست، تا به امروز کسی به فکر افرادی نیفتاده مشاغلشان تحت تاثیر سیلاب قرار می گیرد.
۱۴۰۰/۹/۲ - ۱۰:۲۵
مزایای پایداری رودخانه‌ها و مشکلات بر سر راهشان
رودخانه‌ها به عنوان یک سیستم طبیعی جریان آب مزایای زیادی برای محیط اطراف خود دارند و لازم است از این موهبت‌های طبیعی به صورت پایدار استفاده کرد.
۱۴۰۰/۹/۱ - ۱۰:۱۸
قیمت گذاری نارنگی های زودرس در دستان دلالان
به گزارش وارش، براساس آماری که جهاد کشاورزی استان اعلام کرده، کشاورزان مازندرانی حدود ۱۱۰ هزار هکتار از باغات خود را به تولید نارنگی اختصاص دادند.
۱۴۰۰/۸/۲۶ - ۰۷:۵۰
پرونده ویژه وارش/ برای رفع فرابحران زباله باید برنامه مدون داشت؛
زباله‌سوز؛ منجی مازندران می‌شود؟
چه بخواهیم و چه نخواهیم، امروز مازندران درگیر فرابحران زباله است، موضوعی که استاندار جدید مازندران را نیز در مراسم معارفه، ترغیب کرد تا سخنی در این زمینه به میان بیاورد، وی خطاب به شهرداری ها و شوراهای شهرهای مازندران گفت که باید توجه به پاکیزگی و زیبایی شهری را در اولویت کاری خود قرار دهند و اگر ادعای یک استان گردشگر پذیر و پایتخت گردشگری کشورهای اکو در سال ۲۰۲۰ را دارید، به این موضوع به عنوان اولویت بیاندیشید.
۱۴۰۰/۸/۲۴ - ۰۸:۳۱
پرونده ویژه وارش/ وقتی پای منتفذین و سیاسیون به میان باشد؛
شکار پرندگان مهاجر و خطر بی‌آبرویی بین‌المللی کشور
در مورد شکار پرندگان مهاجر زیاد نوشتند و فراوان خواندیم اما دریغ از یک حرکت درست و اساسی، نه استانداری، محیط زیست و مسئولان سیاسی محلی توانستند کاری را برای ساماندهی این موضوع به پیش ببرند و نه صیادان توانستند از شکار غیرقانونی این پرندگان دل بکنند.
۱۴۰۰/۸/۱۵ - ۰۸:۰۴